Zavřít reklamu

Nový iPhone 14 Pro (Max) se dočkal parádní novinky, po které jablíčkáři volali pěknou řadu let. V tomto ohledu máme na mysli takzvaný always-on displej. Ten můžeme moc dobře znát z našich Apple Watch (Series 5 a novějších) nebo konkurenčních telefonů, kdy displej zůstává zapnutý i ve chvíli, kdy zařízení uzamkneme. Díky tomu, že běží na nízké obnovovací frekvenci, nespotřebovává prakticky žádnou energii, a i přesto dokáže stručně informovat o nejrůznějších nezbytnostech – o času a případných notifikacích.

Přestože always-on displej mají konkurenční Androidy již delší dobu, Apple na ně vsadil až nyní, a to pouze v případě iPhonů 14 Pro (Max). Prakticky okamžitě se ale na diskuzních fórech otevřela poměrně zajímavá diskuze. Někteří jablíčkáři totiž vyjadřují své obavy, zda v případě always-on nemůže dojít k vypálení některých pixelů a tedy k znehodnocení celého displeje. Pojďme si proto posvítit na to, proč se něčeho takového vůbec nemusíme obávat.

Vypalování pixelů

Vypalování pixelů se v minulosti objevovalo již v případě CRT monitorů, přičemž se týkalo i plasma/LCD televizorů a OLED displejů. Prakticky se jedná o permanentní poškození dané obrazovky, kdy se konkrétní prvek prakticky vypálí a následně zůstane viditelný i na ostatních scénách. K takové situaci mohlo dojít v nejrůznějších případech – například došlo k vypálení loga televizní stanice či jiného stacionárního prvku. Na níže přiloženém snímku si můžete povšimnout „vypáleného“ loga stanice CNN na LCD televizoru značky Emerson. Jako řešení se začaly používat spořiče obrazovky s pohyblivými prvky, které měly zajistit jediné – aby se žádný prvek nedržel na jednom místě a nehrozilo tak jeho vypálení do obrazovky.

Emerson televize a vypálené pixely loga televizní stanice CNN

Není se proto čemu divit, že se první obavy spojené s tímto jevem objevily již při představení iPhonu X, který jako první iPhone vůbec nabídl OLED panel. Výrobci mobilních telefonů byli však na podobné případy připraveni. Například společnosti Apple a Samsung tento efekt řešily tím, že každou minuty nechaly mírně posunout pixely ukazatele baterie, Wi-Fi, lokace a dalších, čímž vypalování dokázali předcházet.

U telefonů se není čeho obávat

Na druhou stranu je nutné vzít v potaz snad nejdůležitější faktor. Od časů, kdy se vypalování pixelů objevovalo nejčastěji, urazilo již pěknou řádku let. Technologie displejů se pochopitelně posunuly o několik úrovní vpřed, díky čemuž dokážou fungovat spolehlivě a nabídnout ještě lepší výsledky. Právě proto nejsou obavy o vypalování pixelů v souvislosti s Always-on displejem vůbec na místě. Prakticky by se dalo až říct, že tento konkrétní problém je už (naštěstí) dávno minulostí. Pokud tedy uvažujete o pořízení modelu Pro či Pro Max a máte z vypalování pixelů obavy, nemáte se prakticky čeho bát. Zároveň always-on běží na velice nízkém jasu, který stejně tak problému předchází. Obavy ale rozhodně nejsou na místě.

.