Zavřít reklamu

Začátkem týdne nám Apple představil očekávaný operační systém macOS 13 Ventura, který přichází se skvělou možností použití iPhonu jakožto webkamery. Nový systém přináší řadu zajímavých novinek a celkově se zaměřuje na kontinuitu, s čímž souvisí i zmiňovaná funkce. Za kvalitu FaceTime HD kamer Apple čelil delší době nemalé kritice. A zcela oprávněně. Například takový MacBook Pro 13″ s čipem M2, tedy laptop z roku 2022, se stále spoléhá na kameru s rozlišením 720p, což je v dnešní době zkrátka nesmírně nedostačující. Naopak iPhony disponují solidní kamerovou výbavou a nemají problém s natáčením ve 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu. Proč tyto možnosti tedy nevyužít i na jablečných počítačích?

Apple novou funkci označuje jako Continuity Camera. S její pomocí lze kameru z iPhonu použít namísto webkamery na Macu, a to bez jakýchkoliv složitých nastavování či zbytečných kabelů. Vše zkrátka funguje okamžitě a bezdrátově. V tom ostatně většina jablíčkářů spatřuje největší benefit. Samozřejmě podobné možnosti nám mohou již delší dobu nabídnout aplikace třetích stran, avšak zakomponováním této možnosti do jablečných operačních systémů se celý proces výrazně zpříjemní a výsledná kvalita se tak povznese na zcela novou úroveň. Pojďme si tedy na funkci společně posvítit.

Jak funguje Continuity Camera

Jak už jsme zmínili výše, fungování funkce Continuity Camera je v principu poměrně jednoduché. Váš Mac v takovém případě dokáže použít iPhone jakožto webkameru. Zapotřebí bude pouze držák pro telefon, abyste jej mohli dostat do správné výšky a namířit přímo na vás. Apple posléze začne prodávat i speciální MagSafe držák k těmto účelům od Belkinu, každopádně prozatím není jasné, na kolik příslušenství vlastně vyjde. Vraťme se ale k možnostem samotné funkce. Ta funguje nesmírně jednoduše a automaticky vám iPhone nabídne jakožto webkameru v případě, když se s telefonem přiblížíte do dostatečné vzdálenosti k vašemu počítači.

U toho to ale ani zdaleka nekončí. Apple totiž nadále využívá schopnosti kamerové výbavy iPhonů a funkci posouvá o několik kroků vpřed, což většina jablíčkářů ani nečekala. Díky přítomnosti ultraširokoúhlého objektivu tak nebude chybět oblíbená funkce Centrování záběru (Center Stage), která uživatele udrží v obrazu i v momentech, kdy se bude pohybovat zleva doprava či naopak. To se může hodit především při prezentacích. Skvělou zprávou je také přítomnost portrétního režimu. V okamžiku tak můžete nechat rozmazat vaše pozadí a nechat zaostřeného pouze sebe. Další možností je pak ještě funkce studiového světla. Jak už samotný název napovídá, tato vychytávka si poměrně šikovně pohraje se světlem a postará se o to, aby tvář zůstala zesvětlená, zatímco pozadí se lehce ztmaví. Podle prvotních testů funkce funguje přímo skvěle a pomalu to až vypadá, jako kdybyste použili osvětlení ring light.

mpv-shot0865
Continuity Camera: Desk View v praxi

V závěru se ještě Apple pochlubil s další zajímavostí – funkcí Desk View neboli pohledem na stůl. Právě tato možnost překvapuje nejvíce, jelikož opět s využitím ultraširokoúhlého objektivu dokáže zobrazit dva záběry – tvář volajícího a jeho pracovní desku – a to bez jakéhokoliv složitého nastavování úhlu iPhonu. Funkci lze použít zcela normálně. Kamerová výbava jablečných telefonů se za poslední roky posunula o několik úrovní výše, díky čemuž pro telefon není problém snímat obě scény zároveň. Jak to pak vypadá v praxi můžete vidět na výše přiloženém snímku.

Bude to vůbec fungovat?

Samozřejmě se také nabízí poměrně zásadní otázka. Ačkoliv takzvaně na papíře vypadá funkce přímo skvěle, mnoho jablíčkářů se ptá, zdali něco takového bude vůbec fungovat ve spolehlivé podobě. Když totiž zohledníme všechny zmiňované možnosti a fakt, že vše probíhá bezdrátově, můžeme mít jisté pochyby. Obavy však mít vůbec nemusíte. Jelikož jsou již nyní k dispozici první vývojářské beta verze nových operačních systémů, tak mohla řada vývojářů všechny nové funkce důkladně otestovat. A jak se v takovém případě ukázalo, Continuity Camera funguje přesně tak, jak ji Apple prezentoval. I přesto ale musíme upozornit na jeden menší nedostatek. Jelikož vše probíhá bezdrátově a obraz z iPhonu se prakticky streamuje do Macu, je nutné počítat s drobnou odezvou. Co se ale prozatím neotestovalo, je funkce Desk View. Ta prozatím není v macOS k dispozici.

Skvělou zprávou také je, že se připojený iPhone v režimu Continuity Camera chová jako externí webkamera, což s sebou přináší obrovský benefit. Díky tomu je možné tuto funkci využít prakticky všude, jelikož nejste omezeni například na nativní aplikace. Konkrétně ji tak můžete využít nejen ve FaceTime či Photo Booth, ale také například v Microsoft Teams, Skype, Discord, Google Meet, Zoom a dalším softwaru. Nový macOS 13 Ventura zkrátka vypadá parádně. Na jeho oficiální vydání pro veřejnost si však ještě nějaký ten pátek počkáme, protože jej Apple plánuje uvolnit až na podzim letošního roku.

.