Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti (nejen) ze světa IT a technologií, které se za posledních 24 hodin udály, a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

Na trh přichází Raspberry Pi 4 s 8 GB operační paměti

Dlouho očekávaný vrcholný model mikropočítače Raspberry Pi 4 je konečně tady. Stále jde o Raspberry Pi, stále jde o model 4, tentokrát však dostal do vínku celých 8 GB operační paměti, která se tak oproti předchozí vrcholné konfiguraci zdvojnásobila. Kvůli přítomnosti 8 GB LPDDR4 čipu muselo dojít k drobným změnám v návrhu základní desky a rozložení některých komponent. Změny se týkají zejména napájení, neboť 8 GB paměťový modul byl nekompatibilní s dřívějším rozvržením napájecí kaskády. Na českých eshopech nové Pi zatím zalistované není, oficiální cena je však 75 dolarů. Můžeme tedy počítat s cenovkou kolem 2,5 – 3 tisíc korun.

Fanoušci LEGO a rychlých kol mají další důvod k oslavám, do série Technic nově přibylo Lamborghini Sián

V réálu je Lamborghini Sián založeno na modelu Aventador. Toto hyperauto si je se svým vzorem technicky velmi podobné, hlavním rozdílem je přidání elektrického pohonného ústrojí (po vzoru La Ferrari, Porsche 918 apod.), které vozu dodává dalších 25 kW navrch, k celkovým 577 kW generovaných 12válcovým motorem. Cena za originál je zhruba 3,7 milionů dolarů a pokud takovýto obnos na svém účtě nemáte, můžete si spravit chuť koupí repliky ze série LEGO Technic. Replika je vytvořena v měřítku 1:8 a model je složený ze 3 696 kusů LEGA. Cena za sestavu bude 380 dolarů, tedy zhruba 10 tisíc korun. Novinka už je zalistovaná na některých e-shopech, na oficiálním webu LEGO ji najdete zde. Nové „Lambo“ se tak zařadí po bok dalších slavných super a hyper sportů, které už jsou v sérii LEGO Technic k dispozici. Jde zejména o Bugatti Chiron, Porsche 911 RSR nebo dřívější 911 GT3 RS. Hotový model má zhruba 60 centimetrů na délku a 25 centimetrů na šířku. Funkční prvky a propracované detaily jsou u modelů Technic samozřejmostí.

Streamovací služba Tidal nově podporuje Dolby Atmos Music

Pokud jste fanoušci hudby a máte doma k dispozici adekvátní Hi-Fi sestavu, pravděpodobně neposloucháte své oblíbené interprety skrze Spotify nebo Apple Music. Streamovací služba Tidal, která nabízí nekompromisní úroveň kvality stramovaného obsahu, nově spouští podporu pro standard Dolby Atmos Music. Majitelé účtu s adekvátním předplatným (Hi-Fi předplatné za 20 dolarů měsíčně), adekvátním hardwarem (tedy reproduktory, soundbary či soustavami s podporou Dolby Atmos) a podporovaným klientem (Apple TV 4K, nVidia Shield TV a další) si budou moci v nadcházejících dnech tuto novinku vyzkoušet. Služba Tidal začala se zprovozňováním této služby dnes a globálně dostupná by měla být do několika dní. Seznam podporovaných zařízení si můžete prohlédnout zde.

Dolby-Atmos-Music-Tidal
Zdroj: Tidal

Zdroje: Ars Technica, AT, Engadget

.