Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti (nejen) ze světa IT a technologií, které se za posledních 24 hodin udály, a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

Američané téměř po deseti letech míří do kosmu vlastní raketou

Na YouTube kanále společnosti SpaceX je k dispozici livestream dnešní velice důležité události. Po téměř deseti letech se do kosmu chystají američtí astronauti, které na Mezinárodní vesmírnou stanici dopraví americká raketa, resp. modul Crew Dragon. Mise pojmenovaná DEMO-2 má (v době psaní článku) zhruba 60% šanci na úspěšný start v souvislosti s počasím v místě startu, tedy z odpalovací plošiny LC 39A v Kennedyho vesmírném centru na Floridě. Na palubě Crew Dragonu budou američtí astronauté Bob Behnken a Doug Hurley. Pokud se vše podaří tak, jak má, Spojené státy budou mít po téměř dekádě k dispozici vlastní prostředky, které je budou schopné dopravit do kosmu. Nebudou tak muset platit desítky milionů dolarů Rusku a jejich programu Soyuz, který posledních 9 let americké astronauty do vesmíru posílal. Startovní okno začíná ve 22:33 našeho času. Pokud počasí start nedovolí, další startovní okno je naplánováno na sobotu, resp. neděli. Více informací o tomto historickém startu můžete najít na webu společnosti SpaceX, včetně detailního časového rozvrhu cesty.

Twitter začal upozorňovat na zavádějící či nepravdivé Tweety politiků, začal u Trumpa

Na Twitteru se včera poprvé v praxi objevila ukázka nového nástroje, kterým chce tato sociální síť pracovat s vyvracením nebo objasňování zavádějících, nebo dokonce zcela nepravdivých tweetů. A Twitter se s tím nemazal a rovnou poukázal na nepravdivý tweet pravděpodobně nejznámějšího uživatele Twitteru – amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho Tweet o nelegitimnosti korespondenčního hlasovacího systému Twitter vyhodnotil jako nepravdivý a odkaz pod Tweetem čtenáře nasměroval k informacím, které mají uvádět znění tweetu na pravou míru. Reakce byla velmi rychlá. Na Twitteru se začaly objevovat hlasy o tom, že se Twitter míchá do předvolebního boje, negativně se vůči této novince vyjádřil také samotný Trump, který napadl především média, která mají uvádět informace „na pravou míru“, zejména pak CNN a Washington Post. Trump se v dalším tweetu vyjádřil, že se tímto krokem Twitter snaží poškodit konzervativní uživatele a utišit jejich hlasy. Objevily se také zmínky o regulaci sociálních sítí či dokonce jejich zrušení.

Samsung oznámil vlastní kreditní kartu „Samsung Money“

Společnost Samsung dnes oznámila novinku, kterou je vlastní platební karta pojmenovaná Samsung Money. Společnost se tak pravděpodobně „inspirovala“ Applem a jeho Apple Card, která k prvním americkým uživatelům dorazila již před více než rokem. Karta od Samsungu je více podobná plastovým konvenčním kreditním/debetním kartám. Jde o MasterCard kartu vydávanou společností SoFi, což je americká bankovní instituce zaměřující se na půjčky, úvěry, hypotéky a další bankovní služby z oblasti bankovnictví. Stejně jako v případě Applu, i zde chybí číslo karty, expirace či CVV kód. Jméno majitele karty se však nachází na zadní straně. K administraci účtu poslouží aplikace Samsung Pay, která by měla nabídnout některé funkce podobné těm, které majitelům Apple Card nabízí Apple prostřednictvím aplikace Wallet.

Zdroje: SpaceX, Washington Post, Ars Technica

.