Zavřít reklamu

Na jedné straně zde máme supervýkonné čipy, u kterých se jednotliví výrobci předhánějí v tom, kdo je vyrobí lepší technologií, a který poskytne lepší výsledky benchmarkových testů. Na straně druhé je pak většina stejně škrtí ve výkonu proto, aby se zařízení zbytečně nezahřívala, a především se šetřila jejich baterie. Jak je na tom v omezování výkonu Apple a jak jeho konkurence? 

Historicky byl Apple tou společností, o které se do letošního roku mluvilo s ohledem na škrcení výkonu smartphonů nejvíce. Mohla za to kauza Kondice baterie. Uživatelé si totiž často stěžovali na to, že s aktualizací iOS se zpomaloval i systém, že jejich zařízení už nezvládne to, co dříve. Jenže na vině bylo především to, že Apple na základě kondice baterie výkon krátil proto, aby prodloužil baterii životnost.

Tento poměrně bohulibý fakt měl problém v tom, že uživatel to nemohl nijak ovlivnit. Pokud tedy iPhone usoudil, že baterie už je na tom o poznání hůře, než tomu bylo po vybalení zařízení z krabičky, jednoduše začal výkon krátit, aby nekladl na baterii takové nároky. Apple na tom v soudních přích prodělal mnoho stovek milionů dolarů a později přišel s funkcí Kondice baterie. Konkrétně to tedy bylo v iOS 11.3, kdy je funkce dostupná pro iPhony 6 a novější. 

Zavítáte-li do Nastavení -> Baterie -> Kondice baterie, můžete zde jednoduše zjistit, jestli už máte dynamické řízení výkonu zapnuté, nebo ne. Tato funkce se totiž aktivuje s prvním nečekaným vypnutím iPhonu a deklaruje sníženou schopnost dodávat zařízení maximální okamžitou energii. Od té doby tak můžete pozorovat zpomalování zařízení, a je to také jasným signálem k navštívení servisu a výměně baterie. Toto už je ale v pořádku, protože uživatel může volbu vypnout a baterii tak dávat plný kotel nehledě na její kapacitu.

Samsung a jeho GOS 

Letos v únoru Samsung představil aktuální špičku ve svém portfoliu, a to řadu Galaxy S22 a od dob Kondice baterie Applu došlo i na největší kauzu s ohledem na škrcení výkonu smartphonů. Funkce Games Optimization Service, kterou Samsung používá ve své nadstavbě Androidu, má totiž za úkol ideálně vyvažovat výkon zařízení s ohledem na jeho zahřívání a vybíjení baterie. Problém zde byl však podobný jako byl kdysi u Applu – uživatel s tím nemohl nic dělat.

Samsung dokonce zašel tak daleko, že měl jeho GOS seznam aplikací a her, u kterých má výkon krátit tak, aby bylo pro zařízení dobře. Jenže v tomto seznamu nebyly obsaženy benchmarkové aplikace, které tedy hodnotily výkony zařízení více než kladně. Když se kauza provalila, zjistilo se, že Samsung výkon svým vrcholným S řadám telefonů krátí dokonce už od verze Galaxy S10. Např. takový Geekbench proto odstranil všechny „postižené“ telefony ze svých seznamů. 

I Samsung tedy přispěchal s řešením. Pokud tedy chcete, můžete si GOS ručně vypnout, jen se tím vystavujete riziku vyššího zahřívání zařízení a vyššímu vybíjení baterie a ostatně i rychlejší ztrátě její kondice. Když ale Games Optimization Service deaktivujete, výkon se bude optimalizovat pořád, jen už ne tak agresivními metodami. Není třeba si tedy dělat iluze, že by v tomto ohledu byl Apple jiný, a i on jistě jistými způsoby výkon našich iPhonů krátí, a to nehledě na kondici baterie. Výhodu má ale v tom, že je jeho software a hardware lépe optimalizovaný, proto to nemusí být tak razantní.

OnePlus a Xiaomi 

Nechvalné prvenství na poli zařízení s Androidem s ohledem na škrcení výkonu mají zařízení OnePlus, posledním, na koho kauza padla, je ale Xiaomi. Konkrétně se jedná o modely Xiaomi 12 Pro a Xiaomi 12X, které škrtí výkon tam, kde se jim to hodí, a jinde ho nechávají volně plynout. Rozdíl je zde přitom klidně i 50 %. Xiaomi k tomu uvedlo, že v jejím případě záleží na tom, jestli aplikace či hra vyžaduje maximální výkon po krátkou nebo naopak dlouhou dobu. Podle toho následně zařízení volí, jestli poskytne výkon maximální nebo bude spíše spořit energii a udržovat ideální teplotu zařízení.

xiaomi mi 12x

Je to tedy zvláštní doba. Na jedné straně nosíme v kapsách zařízení s extrémně výkonnými čipy, se kterými si ale obvykle samo zařízení není schopno poradit, a proto se musí softwarově jeho výkon krátit. Největším problémem aktuálních smartphonů je tak jasně baterie, a to i s ohledem na samotné zahřívání zařízení, které prakticky nenabízí moc prostoru k efektivnímu chlazení. 

.