Zavřít reklamu

Když Apple začátkem března představil nový počítač Mac Studio, který je ve své nejlepší konfiguraci poháněn zbrusu novým čipem M1 Ultra, dokázal tím překvapit drtivou většinu jablíčkářů. Díky technologii UltraFusion se totiž Applu podařilo propojit dva čipy M1 Max, čímž prakticky došlo ke zdvojnásobení výkonu. Již při samotné prezentaci se navíc gigant chvástal úhledně vypadajícími grafy, podle kterých má M1 Ultra zadupávat konkurenci do země. Tyto informace je ale samozřejmě nutné brát s jistou rezervou.

Čip M1 Ultra po stránce výkonu určitě nepřekonává konkurenční procesory či grafické karty. Pravdou ale je, že svému uživateli poskytuje drastický výkon při nízké spotřebě, což je doslova alfou a omegou celé série Apple Silicon. Navíc aby toho nebylo málo, tak je zároveň vybaven řadou dalších menších komponent jako například media enginů, díky kterým je výkon ještě o něco vyšší, primárně tedy ve specializovaných úkolech jako úprava videa. Samozřejmě primárně tohle zařízení, respektive tento čip, poslouží tvůrcům a profesionálům, kteří hledají spolehlivého parťáka na práci. Prakticky ihned po představení se také začaly objevovat názory, zdali by šlo zařízení využít pro gaming. A právě na to si společně posvítíme.

Mac Studio v gamingu obstojí, ale…

Skvělý výkon Macu Studio zajišťuje, že je zařízení skvělým parťákem i pro gaming. To ostatně prokázala i zahraniční recenze od The Verge, ve které došlo k testování hry Shadow of the Tomb Raider, ve které si tento nejnovější jablečný počítač přišel na zajímavé výsledky. Při hraní ve 4K poskytoval stabilních 60 snímků za sekundu (FPS), v případě 1440p pak 96 FPS a u Full HD rozlišení (1920 x 1080 pixelů) 108 FPS. Takovéto výsledky lze očekávat od Macu Studio s M1 Ultra (s 20jádrovým CPU, 64jádrovým GPU a 128 GB jednotné paměti). Pro srovnání si můžeme uvést výsledky počítače s procesorem Intel Core i9-10900 s grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 3090 a 64 GB operační paměti RAM. Tato sestava získala v rozlišení 1440p 114 FPS a u Full HD hraní pak 142 FPS. Rozdíl tedy není tak zásadní.

Na zásadní problém ale narazíme při pohledu na cenu zařízení. Pokud bychom měli zájem o zmiňovaný počítač Mac Studio, budeme na něj potřebovat necelých 171 tisíc korun, což rozhodně není málo. Naopak kdybychom si poskládali vlastní počítačovou sestavu, tak již pod 100 tisíc můžeme mít PC, který v oblasti gamingu znatelně předčí možnosti nejnovějšího jablíčka. Macy zkrátka nejsou stvořeny pro hraní videoher. Ačkoliv čipy Apple Silicon nám tento pocit díky vysokému výkonu mohou propůjčovat, pravdou je, že se stále zaměřují primárně na práci. Pro hraní je stále výhodnější konzole či vlastní PC sestava.

Mac Studio Studio Display
Monitor Studio Display a počítač Mac Studio v praxi

Gaming jako doplněk

Samozřejmě každému je jasné, že Apple se svým počítačem Mac Studio necílí na hráče. Na druhou stranu díky zmiňovanému výkonu najde hned několik využití. Profesionál, který skutečně využije plný potenciál nového Macu, si tak ve volném čase bude moci zahrát nejrůznější hry bez jakýchkoliv kompromisů, což je určitě skvělou zprávou. Kupovat si jej ale s přímým zaměřením na gaming je pochopitelně nerozumné. Své o tom vypovídá i podpora jednotlivých her, které v drtivé většině případů pro systém macOS ani nejsou bohužel k dispozici.

.