Zavřít reklamu

Macy jsou prakticky odjakživa považovány za skvělé počítače na práci, avšak v oblasti gamingu jsou daleko za svou konkurencí. Čím je to vlastně způsobeno a proč nové hry na systém macOS prakticky vůbec nevychází? Na to v drtivé většině případů slýcháme jen velice stručnou odpověď, podle které zkrátka Macy nejsou na hry stvořené. Pojďme si na dané téma ale posvítit o něco detailněji a zmínit, jakou změnu by čistě teoreticky mohl přinést Apple Silicon.

Nedostačující výkon a vysoká cena

Začněme nejprve úplně od základů. Bezesporu nejrozšířenější jsou mezi uživateli logicky takzvané vstupní modely jablečných počítačů, které ještě donedávna žádným přelomovým výkonem nedisponovaly. Když to celé tak trošku zjednodušíme, tak by šlo říct, že dané Macy nabízely jen průměrný procesor od Intelu a integrovanou grafickou kartu, na čemž se pochopitelně hrát nedá. Trošku jinak tomu bylo u dražších strojů, které už sice výkonem disponovaly, avšak vlastní je jen minoritní část všech uživatelů.

Největším protivníkem gamingu na macOS se zdá být spíše cena v kombinaci s operačním systémem. Jelikož jsou Macy obecně dražší než konkurenční počítače s Windowsem, tak je samozřejmě nekupuje tolik lidí. Podle současných dat připadá na Windows 75,18 % všech desktopových uživatelů, zatímco na macOS se spoléhá jen 15,89 %. V závěru je ještě vhodné uvést Linux, jehož zastoupení činí 2,15 %. Při pohledu na daná čísla prakticky dostáváme odpověď na naši původní otázku. Vývojářům se zkrátka nevyplatí připravovat a plně optimalizovat jejich hry pro jablečnou platformu, jelikož se na ni nachází podstatně menší část uživatelů, kteří se navíc v drtivě většině případů o gaming ani nemusí zajímat. Aneb Mac je zkrátka stroj na práci.

podíl desktop uživatelů: celosvětově

Velký problém v tomto hraje již zmiňovaná cena. Pravdou sice je, že například nové 14″ a 16″ MacBooky Pro s čipy M1 Pro a M1 Max, nebo Mac Pro (2019) nabízejí skutečně až raketový výkon, avšak je nutné zohlednit náklady na jejich pořízení. Pokud by si tedy hráč vybíral vhodný stroj, tak by s vysokou pravděpodobností sáhl po sestavení vlastní sestavy či herním laptopu, na kterém by nejen že ušetřil, ale zároveň by získal přístup i prakticky ke všem hrám.

Změní Apple Silicon současný stav gamingu?

Když Apple koncem loňského roku představil své první Macy vybavené čipem M1 ze série Apple Silicon, dokázal tím překvapit valnou část počítačových nadšenců. Výkon se totiž znatelně posunul vpřed, což nám vnuklo domněnku, zdali nepůjde například i obyčejný MacBook Air využít pro hraní některých her. To jsme ostatně vyzkoušeli a o výsledcích si můžete přečíst v níže přiloženém článku. Myšlenku nyní ještě více podpořil příchod zmiňovaných 14″ a 16″ MacBooků Pro, které výkon pozvedávají na zcela novou úroveň. V jistých případech totiž například 16″ MacBook Pro po stránce výkonu poráží i vrcholný Mac Pro, jehož cena se v té nejlepší konfiguraci dokáže vyšplhat na až necelé 2 miliony korun.

Nyní je tedy jasné, že přechod od procesorů od Intelu k vlastním čipům Apple Silicon dokázal znatelně navýšit výkon jablečných počítačů, přičemž to nejlepší je stále teprve před námi. I přesto to však bohužel vypadá tak, že se ani tato změna nikterak nedotkne současného stavu gamingu na Macích, potažmo na macOS. Zkrátka se jedná o dražší produkty, o které hráči nemají zase natolik velký zájem.

Gaming na Macu má řešení

Jako podstatně reálnější varianta, díky které by gaming na Macu mohl být skutečností, se jeví možnost cloudového hraní. V dnešní době se pravděpodobně největší popularitě těší platforma GeForce NOW od firmy Nvidia, která vám umožní hrát i ty nejnáročnější tituly klidně i na iPhonu. Celé to funguje relativně jednoduše. O zpracování hry se totiž stará počítač v cloudu, přičemž k vám se odesílá pouze obraz a vy zase na druhou stranu odesíláte instrukce k ovládání. K něčemu podobnému je navíc potřeba pouze stabilní internetové připojení.

MacBook Air M1 Tomb Raider fb
Tomb Raider (2013) na MacBooku Air s M1

Ačkoliv by podobná služba ještě pár let zpět zněla jako úplné sci-fi, dnes se jedná o poměrně běžnou realitu, která umožňuje (nejen) jablíčkářům si zahrát jejich oblíbené herní tituly, klidně i v režimu RTX. Platforma navíc funguje poměrně solidně. Než tedy čekat, zdali někdy vývojáři začnou své hry připravovat a plně optimalizovat i pro macOS, tak bychom spíše jako jablíčkáři měli přijmout tuto alternativu, která naštěstí není ani cenově nejhorší.

.