Zavřít reklamu

Minimálně v tuzemsku na drtivé většině balení Apple produktů najdete „Designed by Apple in California, Assembled in China,“ protože i přestože se vše vyvíjí v USA, montážní linky jedou jinde. I když může být důvodů více, jeden převládá – cena. A právě toto Apple doběhlo, kdy je minimálně s výrobou iPhonů poněkud v pasti. 

Když přesunete výrobu nebo montáž čehokoli do země, kde je levná pracovní síla, tak na tom samozřejmě profitujete tím, že si snížíte výrobní náklady a tím zvýšíte marži, tedy to, kolik vyděláte. Šetříte tak miliardy, a dokud vše funguje, můžete si mnout ruce. Problém je, když se pak něco pokazí. Montáž iPhonu 14 Pro se přitom pokazila hodně, Apple to stálo miliardy dolarů, a ještě miliardy stát bude. Stačilo přitom málo. Stačilo nemít peníze na prvním místě.

Nulová tolerance ke covidu 

Po představení iPhonů 14 Pro byl o ně obrovský zájem, a čínské linky Foxconnu jely na plné obrátky. Jenže pak přišel šok, protože se o své slovo opět přihlásil COVID-19, a výrobní závody se uzavřely, iPhony se nevyráběly, a tedy ani neprodávaly. Apple možná má tyto ztráty vyčíslené, my se můžeme jen dohadovat. V každém ohledu to bylo opravdu hodně peněz, které společnost tratila na tom, že nemohla přes nejsilnější vánoční sezónu zásobit trh svými nejvyspělejšími iPhony.

S křížkem po funuse se to teď může dobře radit, ale všichni to věděli už dlouho dopředu, že Čína sice ano, ale jen odtud potud. Apple na ni spoléhal až moc, a doplatil na to. Navíc na to doplácí pořád a doplácet ještě dlouho bude. Tím, že nediverzifikoval svůj řetězec dostatečně včas, ho to teď stojí další a další miliardy navíc, které prakticky hází do žumpy.

Nadějná Indie? 

Rozhodně nechceme nazývat Indii župnou. Je to myšleno spíše tak, že ty peníze, které nyní narychlo investuje do převodu výroby z Číny právě do Indie mají jinou hodnotu, než jí mohly mít před několika lety. Mohl si totiž všechno ladit postupně, pomalu, s rozvahou a hlavně kvalitou, kterou nyní nemá. Všichni se učí, a stejně tak se nemůže očekávat, že indické závody hned najedou na známé standardy. Všechna optimalizace výroby stojí nejen peníze, ale i čas. První Apple má, pustit to ale nechce, druhé pak nemá nikdo.

Co ale společnost vyřeší tím, že zase všechno převede do jedné země? Samozřejmě nic, protože v Indii se také mohou stát nepředvídatelné situace i kvůli tomu, že je to po Číně nejlidnatější země světa. Apple si je toho také vědom, a údajně z Číny vyvádí jen na 40 % produkce, v určité míře sází i na Vietnam, starší modely iPhonů v Indii už dávno vyrábí, stejně jako třeba v Brazílii. Jenže všichni teď chtějí jen novinky. 

Indické výrobní linky ale produkují velké množství zmetků, protože to jednoduše (zatím) neumí lépe. Vyhodit ale každý druhý kus je poněkud tristní, jenže když musíte dokončit zakázku na výrobu iPhonů „za každou cenu,“ neřešíte množství odpadu, máte-li nůž na krku. Apple se ale ze svých chyb učí, což vidíme i v ohledu různých designových rozhodnutí, od kterých nakonec ustoupil. Jakmile se tedy výroba iPhonů stabilizuje a optimalizuje, bude společnost stát na tak pevných základech, že ji snad už konečně nic nerozhodí. Jistě si ti nepřejí jen akcionáři, ale i my, tedy zákazníci. 

.