Zavřít reklamu

Apple oznámil své zisky za 1. fiskální čtvrtletí roku 2023, tedy to poslední roku 2022. Není to sice žádná sláva, protože tržby se propadly o 5 %, neznamená to ale, že by se vyloženě nedařilo. Tady máte 5 zajímavostí, které zprávy o hospodaření společnosti v uplynulém čtvrtletí přinesly. 

Apple Watch nadále přitahují nové zákazníky 

Podle Tima Cooka téměř dvě třetiny zákazníků, kteří si za poslední čtvrtletí koupili Apple Watch, si je koupily vůbec poprvé. Stalo se tak poté, co Apple loni představil tři nové modely svých chytrých hodinek, tedy Apple Watch Series 8, Apple Watch Ultra a cenově dostupnější Apple Watch SE druhé generace. Navzdory tomu tržby v kategorii Nositelné zařízení, domácnost a příslušenství meziročně klesly o 8 %. Tato kategorie zahrnuje i AirPody a HomePody. Společnost tvrdí, že tato čísla jsou výsledkem „náročného“ makroprostředí.

2 miliardy aktivních zařízení 

Bylo tomu loni touto dobou, když Apple uváděl, že má 1,8 miliardy aktivních zařízení. Jednoduše to znamená, že za posledních 12 měsíců nasbíral na 200 milionů nových aktivací svých zařízení, a tedy dosáhl mety dvou miliard aktivních zařízení, které je rozeseto po celé planetě. Výsledek je to poměrně působivý, protože běžný roční přírůstek byl od roku 2019 poměrně stabilní, a to nějakých 125 milionů aktivací ročně.

935 milionů předplatitelů 

I když nebylo poslední čtvrtletí nijak slavné, služby Applu mohou slavit. Zaznamenaly totiž rekord v tržbách, které představují 20,8 miliardy dolarů. Společnost má tedy nyní „upsaných“ 935 milionů předplatitelů, což znamená, že téměř každý druhý uživatel produktů Applu si předplácí nějakou jeho službu. Před rokem bylo toto číslo o 150 milionů nižší.

iPad chytá druhý dech 

Segment tabletů zažil značný nárůst v prodejích zejména během koronavirové krize, kdy pak ale zase střemhlavě padal dolů. Nyní však mírně poskočil, takže by to nemuselo úplně znamenat, že je trh skutečně nasycený. iPady totiž za poslední čtvrtletí vygenerovaly 9,4 miliardy dolarů, kdy tomu bylo před rokem jen 7,25 miliard dolarů. Jaký podíl na tom má ale kritizovaný iPad 10. generace, samozřejmě nevíme.

Chyba s pozdním uvedením Maců 

Z čísel je patrné, že se nevedlo jen iPhonům ale ani Macům. Jejich tržby klesly z 10,85 miliardy dolarů na 7,74 miliardy dolarů. Zákazníci očekávali nové modely, a proto nechtěli investovat do starých strojů, když zde byla vidina kýženého upgradu. Poněkud nesmyslně totiž Apple nepředstavil nové počítače Mac ještě před Vánoci, ale až v lednu letošního roku. Na druhou stranu by to mohlo znamenat, že aktuální čtvrtletí dá svými výsledky na to minulé rychle zapomenout. 

.