Zavřít reklamu

Apple již řadu let pracuje na vývoji vlastního 5G modemu, který by měl v jablečných telefonech nahradit řešení od firmy Qualcomm. Pro cupertinského giganta jde o jeden ze zásadních cílů. Dokonce kvůli tomu v roce 2019 odkoupil celou modemovou divizi od Intelu, který byl v minulosti dodavatelem těchto komponentů (4G/LTE) pro telefony iPhone. Bohužel nyní se o slovo přihlásil jeden z nejrespektovanějších analytiků, Ming-Chi Kuo, podle kterého se Apple ve vývoji moc nedaří.

Ještě relativně nedávno se mluvilo o tom, že první iPhone s vlastním 5G modemem přijde dost možná letos, případně v roce 2023. To ale nyní kompletně padá. Kvůli problémům na straně vývoje se Apple bude muset nadále spokojit s modemy od Qualcommu a dle všeho se na ně spoléhat minimálně do časů iPhonu 15.

Problémy s vývojem a důležitost vlastního řešení

Samozřejmě je otázkou, proč se vlastně gigant se zmiňovanými problémy potýká. Na první pohled to totiž nemusí dávat úplně smysl. Apple je jedním z lídrů na poli moderních technologií, a zároveň i druhou nejhodnotnější firmou na světě, podle čehož lze usoudit, že zdroje mu problém pravděpodobně nedělají. Problém je totiž v samotném jádru zmiňovaného komponentu. Vývoj mobilního 5G modemu je dle všeho nesmírně náročný a vyžaduje rozsáhlé úsilí, což se v minulosti ukázalo například u konkurence. Například takový Intel se roky pokoušel o příchod vlastního komponenty, ale ve finále kompletně selhal a celou svou divizi prodal Applu, jelikož dotažení vývoje do konce nebylo v jeho silách.

Apple-5G-Modem-Feature-16x9

Intel měl tehdy za svými zády dokonce i samotný Apple. Cupertinský gigant se ještě před příchodem prvního iPhonu s 5G spoléhal na dva dodavatele mobilních modemů – Intel a Qualcomm. Bohužel zcela zásadní problémy nastaly v momentě, kdy se rozpoutaly soudní spory mezi Applem a Qualcommem o licenčních poplatcích za využívané patenty, kvůli čemuž chtěl Apple svého dodavatele kompletně odstřihnout a spoléhat se výhradně na Intel. A právě v tomto bodě se gigant setkal s řadou překážek. Jak již bylo zmíněno, ani Intel nedokázal vývoj 5G modemu dotáhnout do konce, což vedlo k urovnání vztahů s firmou Qualcomm.

Proč je vlastní modem pro Apple důležitý

Zároveň je dobré zmínit, proč se vlastně Apple pokouší o vývoj vlastního řešení, když se může jednoduše spoléhat na komponenty od Qualcommu. Za zcela zásadní důvody bychom mohli označit nezávislost a soběstačnost. Cupertinský gigant by se v takovém případě nemusel spoléhat na nikoho jiného a jednoduše by si vystačil sám, z čehož ostatně těží například i v případě čipsetů u iPhonů a Maců (Apple Silicon). Jelikož má klíčové komponenty přímo pod kontrolou, dokáže lépe zajistit jejich provázanost se zbytkem hardwaru (respektive jejich efektivitu), dostatek potřebných kusů, a zároveň tak snižuje i náklady.

Bohužel současné problémy nám jasně ukazují, že vyvinout vlastní datové 5G modemy není úplně jednoduché. Jak už jsme zmínili výše, na první iPhone s vlastím komponentem si tak budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat. Aktuálně se jako nejbližší kandidát jeví až iPhone 16 (2024).

Redaktor, student marketingu a milovník indického jídla. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Je dost s podivem, že co za drahná léta + mohutné investice nezvládá Apple, to již dávno má nejen Qualcomm, ale i nejedna vysmívaná asijská konkurence => není Něco HODNĚ ŠPATNĚ Time?!

celý text

Čtěte více.