Zavřít reklamu

Máte v kapse 12 tisíc a přemýšlíte, jestli koupit telefon značky Apple nebo ten z konkurenční stáje Samsungu v podobě modelu Galaxy A53 5G? Pokud se nepřikláníte ani k jedné značce, budete to mít poměrně těžké. Každý totiž v něčem jasně vyniká. 

Hned v úvodu je třeba říci, že v případě telefonu Samsung Galaxy A53 5G se jedná o přímou konkurenci k iPhonu SE 3. generace. První vás v oficiálním obchodu Samsungu vyjde na 11 490 Kč, druhý pak v Apple Online Store na 12 490 Kč. Ten rozdíl v podobě jednoho tisíce Kč je ale to nejmenší, co budete řešit. Rád bych řekl, že je to jednoznačné rozhodování, ale to není úplně pravda.

Lehká váha není výhodou 

Předně jde o velikost. Pokud cílíte na malá zařízení, tak vás Galaxy A53 5G nijak neuchvátí. Ono je to totiž velké zařízení, jen o něco málo menší než iPhone 13 Pro Max. Jeho rozměry jsou 159,6 x 74,8 x 8,1 a váha pouhých 189 g. Může za to konstrukce, kdy jsou zde záda prostě plastová. Na dotek jsou tedy poměrně příjemná, i když si na to člověk od iPhonu 3GS už značně odvykl. Bohužel dojem luxusu budí jen na oko. On je celý ten design poměrně líbivý, ten form faktor výstupu fotoaparátů je skutečně originální, takže zde není co kritizovat. Než zařízení vezmete do ruky.

Když ale vezmete iPhone SE, prostě víte, že držíte kvalitně zpracovaný telefon bez kompromisů. A plast kompromisem rozhodně je, ať je jakkoli recyklovaný. Navíc budí dojem nesmírně tenké skořepiny, která prostě dříve či později musí prasknout. To je ale subjektivní dojem, rozhodně neříkáme, že tomu tak být musí. To jsme ale zatím jen u zadní strany. Když totiž na telefony budete koukat z jejich čela, značně se otočí i celá hra, kdy jasně utočí a vítězí Samsung.

U displeje prostě není o čem 

4,7“ LCD displej je už v dnešní době za zenitem (to ale byl už v roce 2020). Jistě, můžete namítnout, že pro nenáročného uživatele super. Jenže mějte na paměti, že zde srovnáváme dvě zařízení ze stejné cenové. Proč si tedy nedopřát v rozhledu i rozletu? Galaxy A53 5G vám nabídne 120Hz 6,5“ Super AMOLED displej s rozlišením 1080 × 2400 a průstřelem pro selfie kameru. Navíc je zde i do displeje integrovaná čtečka otisků prstů. Je krásný, velký, jasný a má jednu chybu. V okolí kamery pod displejem prosvítají senzory. Na světlé tapetě to nevypadá příliš dobře.

Čtyři na jednoho 

Kde má iPhone SE 3. generace jen jeden, i když kvalitní fotoaparát, Galaxy A53 5G nabídne čtyři. Dobře, ten 5MPx (s f/2,4) pro snímání hloubky ostrosti je jen do počtu, což jde do jisté míry říci i o 5MPx makru (s f/2,4). Pak zde ale najdete 12MPx ultraširokoúhlý fotoaparát s f/2,2 a hlavní 64MPx širokoúhlý fotoaparát s f/1,8. A to už je jiná sranda i co se variability focení týče. Navíc je zde přítomen i noční režim. Čelní kamera je pak 32MPx s f/2,2. Samsung tak jasně vede i zde. Hlavní širokoúhlý fotoaparát má navíc také OIS, a to i v případě nahrávání videí. Samozřejmě najdete i nějaké ty speciální režimy jako AI Image Enhancer nebo režim Fun atd. I iPhone si ostatně pomáhá množství softwarových kliček. Režim Portrét pak není omezen jen na lidské úsměvy, ale vyfotíte s ním cokoli. Co by si zákazník střední třídy mohl přát víc. Ukázkové fotografie jsou zmenšené, ty v plném rozlišení si můžete prohlédnout zde.

Výkon a výdrž 

Stejně jako je jednoznačné poměřování velikosti displejů, je obdobné to u výkonu, jen ve prospěch iPhonu. Nic lepšího na trhu mobilních telefonů ještě není. Galaxy A53 5G obslouží vše, co si pro něho připravíte. Někde rychleji, někde pomaleji, ale pořád tak, jak byste od Androidu za 12 tisíc čekali. iPhone bude ale všude dříve. To je prostě fakt. Baterie s kapacitou 5000 mAh je fajn, a na ten den a půl to dá v pohodě. Potěší i odolnost i se stupněm krytí IP67, co zamrzí je absence bezdrátového nabíjení. Za to je zde to rychlé 25 W. Na výběr je jen paměťová varianta 6 GB RAM a 128 GB interní paměti. Což je v pohodě, protože je zde i slot na až 1TB microSD kartu.

Vlastní dojmy 

Vyjma specifikací a papírových hodnot je ale důležité to, jak se se zařízením pracuje a jak se ovládá jeho operační systém. Jak je na tom iPhone SE 3. generace je jasné. Android 12 s One UI 4.1, tedy nadstavbou Samsungu, je ale úplně v pohodě. Jedná se o svižný a bezproblémový systém, do kterého za chvilku proniknete a nebude mít problém se v něm patřičně zorientovat. Protože je také hodně personalizovatelný, nastavíte si jej ku obrazu svého. Používají jej i vlajkové lodě výrobce v podobě řady Galaxy S22. Společnost Samsung má poměrně příjemný ekosystém, pokud byste používali i její tablety. Zařízení si velice dobře rozumí i s Windows a samozřejmě službami Googlu.

Kdyby Samsung nepotřeboval šetřit za každou cenu a poskytl zařízení tělo, které se alespoň blíží modelu Galaxy S21 FE, budilo by zařízení celkově lepší dojem. S ohledem k iPhonům máte z té konstrukce prostě pocit, že jde o hračku. Jenže tahle hračka má skutečné množství předností, kterými Phone SE prostě předbíhá. Samozřejmě by to bylo jiné v porovnání s jinými modely, třeba iPhonem 11, jenže to už jsme cenově zase jinde. Navíc s ohledem na displej by pořád telefon Applu nevyhrával. 

Být uživatel Androidu a nechtít dražší prémiovější zařízení, byla by to jasná volba. To i pro čtyři roky aktualizací Androidu a 5 let zabezpečení. Zde je Apple sice dále, ale používat ještě za 4 roky iPhone SE si nedokážu představit už dnes. Upřímně to tedy nedokážu ani u Galaxy A53 5G, o kterém bych při koupi uvažoval spíše tak, že jej za dva roky nahradí nástupce. 

.