Zavřít reklamu

Co rok, to nový operační systém pro naše smartphony, a to ať už se jedná o iPhony s iOS, nebo jiné výrobce používající Android Googlu. Jenže v případě Applu jsme se dlouhá léta nedočkali něčeho, co by bylo přece jen jiné. Od iOS 7 totiž už uteklo hodně vody. Na Androidu to nyní zkouší Nothing, který ukázal prostředí svého chystaného smartphonu. 

I když i na iOS je možné skrze Zkratky mírně změnit vizuál prostředí, na Androidu v tom máte skutečně volnou ruku. Např. Samsung nabízí skrze svůj obchod Galaxy Store množství témat, sad ikon a klidně i změnu zamykací obrazovky nebo Always On displeje. I na zařízení jiných výrobců si ale můžete nainstalovat tzv. Launcher, který má jednoduchou funkcionalitu. Podle toho, jaké sady vzhledů si do něho stáhnete, je můžete také v prostředí používat.

Není tedy problém, aby Android vypadal jako od kolotočářů, ale ani aby se maximálně možnou měrou podobal iOS 15. Právě svůj Launcher vydala i společnost Nothing, na jejíž první smartphone teprve čekáme a letos se ostatně máme i dočkat. Tato vizionářská společnost má přitom ve svém portfoliu jen první model svých TWS sluchátek.

Nothing phone(1) 

Nothing Launcher šel původně nainstalovat jen na zařízení Samsung Galaxy S21, S22 a Google Pixely 5 a 6, nicméně nyní je dostupný už pro všechny zařízení s Androidem 11 a novějším. Zahrnuje řadu funkcí a vlastností, které budou jádrem nadcházejícího telefonu, který zatím nese označení Nothing phone(1). Proč o něm ale píšeme na Jablíčkáři? Protože to původně vypadalo jako svěží vítr na poli mobilních operačních systémů. Ve skutečnosti to ale zase taková bomba vlastně není. Ostatně čekal někdo něco jiného?

Je samozřejmě nutné počkat si na samotnou implementaci nadstavby do vlastního řešení telefonu, takže je klidně možné, že ve finále bude skutečně něčím jiným, ale na Samsungu Galaxy S21 FE 5G prostě jen vypadá jako minimalistické prostředí, které ničím nevybočuje, nepřekvapuje a vlastně ani neuchvacuje (ok, ty měnící se tapety jsou fajn, ale to rozhodně nestačí).

Max Icons a Max Folders 

Tím hlavním je samozřejmě to, jak to vlastně vypadá. Nadstavba je tedy minimalistická, což by měl být i sám telefon. Ten má být intuitivní na ovládání, proto je zde možnost zvětšit ikony a jednotlivé jejich složky. Stačí k tomu na ikoně nebo složce podržet prst a zvolit zvětšovací ikonu. Výsledek je pak takový rozporuplný. U ikon je spíše nevzhledný, složky jsou ale fajn, protože se nemusí otvírat a aplikaci pustíte přímo z jejich zvětšeného pole.

Další vlastností Launcheru je možnost přidat si na domovskou obrazovku widgety hodin a času v designovém jazyku Nothingu. Jo, jsou pěkné, ale že by to byla nějaká revoluce? Už při nastavení Launcheru se ale setkáte s typickým fontem textu, který je skutečně líbivý. Pokud bude procházet celým prostředím, mohlo by to být skutečně něco jiného, zatím ale není. Sám Launcher je totiž označován jako beta, a vyjma řečeného ještě mírně mění menu aplikací s jejich automatickým abecedním řazením, a to je tak všechno.

Když Nic nestačí 

A je to tak nějak málo. Pokud má toto někoho namlsat, tak se tomu tak stane jen stěží. Na druhou stranu je to skvělý marketingový tah. Pokud se totiž mělo o značce začít v souvislosti s jejím prvním telefonem mluvit v širších kruzích, tak byl tento úkol splněn na jedničku. Dokládá to ostatně i tento článek určený pro jablečný web. 

Proč tedy o Nothingu píšeme? Jednoduše proto, že i když se mu to s jeho Launcherem zatím nedaří, je zde jasná snaha přinést do zajetých vod operačních systémů něco nového (což doufáme, že se stane i s jeho telefonem). Jak Apple, tak Google víceméně ustrnuli nejen v přidávaných novinkách do svých OS, ale i v jeho vzhledu. I když je pravda, že se Google pokusil alespoň o mírnou inovaci díky jeho Material You designu, je to možná příliš málo. Doufejme tedy, že Nothing phone(1) bude skutečně jiný, a že té jinakosti bude odpovídat i finální podoba prostředí.  

.