Zavřít reklamu

Apple na své jarní keynote představil Studio Display, tedy externí displej v ceně věru vysokých 43 tisíc Kč. Samsung ale uvedl na trh svůj Smart Monitor M8, který je více jak o půlku levnější. Ten je v mnoha ohledech skutečně chytrý, příkladně komunikuje s Apple zařízeními a ostatně i na první pohled vypadá, jako kdyby pocházel z dílny Applu. Může se tak opravdu jednat o dostupnější alternativu. 

Ať už na společnost Samsung nahlížíte jakkoli, nelze ji upřít snahu. V segmentu chytrých telefonů jsou ty její nejprodávanější na světě, její televize pak patří mezi ty nejkvalitnější a jisté ambice má i na poli externích monitorů/displejů. Smart Monitor M8 je nejnovějším pokračovatelem řady těch chytrých, které mohou fungovat i jako samostatné jednotky. Protože ale komunikují i s Apple produkty, rozhodli jsme se jej vyzkoušet.

Je to o velikosti 

32“ a 4K rozlišení je to první, co určuje specifikace monitoru. Oproti Studio Displeji si poradí i s HDR. Co se zobrazení týče, je jeho neduhem jen to, že není zakřivený a má tendenci v krajích trochu rozostřovat obraz, pokud u něho sedíte příliš blízko a koukáte se z úhlu, a to i když Samsung uvádí pozorovací úhel 178 stupňů. Zakřivení by to jistě spravilo, protože při přímém pohledu žádné zkreslení nevidíte.

Díky 4K rozlišení nevidíte na displeji jediný pixel. Pracovat v něm se ale příliš nedá, nebo respektive je to o zvyku, ale musel jsem si jej snížit na 2560 x 1440, protože při 3840 x 2160 byl obsah skutečně titěrný. Opět to může dokládat, že 4K je na tyto velikosti úhlopříčky pořád příliš. Velikosti displeje se musela upravit i rychlost ukazatele, protože z původního HD monitoru ten úplně nestíhal rychlé posuny.

Čím je monitor tak chytrý 

Smart Monitor M8 umí existovat samostatně, takže s ním můžete pracovat i bez připojení k počítači. Umí obsloužit streamovací platformy, DVB-T2 ale nemá, takže pro televizní kanály musíte na web. Nabízí i integraci kancelářského balíku Office Microsoftu, takže aniž byste k němu měli připojené jakékoli zařízení, můžete na něm psát třeba Word dokumenty. Do výbavy patří i systém SmartThings Hub, který je určený ke komunikaci různých zařízení v rámci tzv. internetu věcí (IoT).

Teoreticky by to tedy mělo být jisté samostatné centrum domácnosti bez připojeného počítače, ke kterému se připojí každý člen dle potřeby. Propojení s počítačem, ať už s Windows nebo macOS, probíhá i bezdrátově, v balení však najdete HDMI kabel zakončený (trochu nelogicky) Micro HDMI, kterým můžete počítač s monitorem spojit. Nechybí zde ani podpora pro AirPlay 2.0, takže si do něho pošlete obsah i z iPhonu nebo iPadu. 

Zde je tedy třeba zmínit, že pokud chcete displej používat jen jako ten externí k pevně připojenému počítači, třeba jako Macu mini (v našem případě), je prostě pravda, že většinu jeho chytrých funkcí vůbec nevyužijete. Vše si totiž odbydete v rámci macOS, a nenutí vás to nijak jít do menu a v něm si pouštět třeba Disney+, protože jen nahodíte web v Safari nebo Chromu. K monitoru ale dostanete i dálkový ovladač, který ke streamovacím službám nabízí přímý přístup, takže to je sice rychlejší, ale extra benefity to nepřináší. Nabíjíte jej skrze USB-C.

Jasný designový odkaz 

Monitor má výhodu v tom, že je polohovatelný jak nahoru a dolů, tak i co se jeho náklonu týče. Jeho noha je kovová, zbytek je plastový. Určení výšky je snadné a chod hladký, ale při změně náklonu musíte brát za jeho horní i spodní stranu a vynaložit poměrně velké úsilí k tomu, abyste jej ideálně polohovali. Jakmile vezmete za kraje, celý displej se začne prohýbat, což není nijak pěkné, ale hlavně si dokážu i představit, že jej poškodíte. Kloub naklopení je totiž až zbytečně tuhý.

Design je povedený a jasně odkazuje k 24“ iMacu. Právě takto si klidně dokážu představit, že by mohl vypadal monitor Applu. Protože ale z čelní strany není nikde logo Samsungu vidět, mnozí by si skutečně mohli myslet, že se jedná o jistou mutaci iMacu, i brada zde je, jen menší. Jsou tady ale samozřejmě dvě věci, které by Apple nikdy neudělal. Předně je to odnímatelná Full HD kamera s jistou obdobou centrování záběru, kterou by Apple raději schoval do výřezu, druhým pak přijímač na pravé straně displeje, který vypadá spíše jako čtečka karet, kterou jinak monitor nemá. Disponuje jen dvěma USB-C, které zvládnou nabíjet zařízení o výkonu 65 W. 

K tomu je zde ještě WiFi5, Bluetooth 4.2, nebo dva 5W reproduktory s výškovou membránou, které, pokud nemáte příliš vysoké nároky, klidně nahradí Bluetooth reproduktor. Mikrofon Far Field Voice pak můžete využít k hlasovému ovládání jiných zařízení pomocí služeb typu Bixby nebo Amazon Alexa. Pro majitele zařízení Galaxy je zde samozřejmě i podpora pro rozhraní DeX, které jablíčkáři nijak nevyužijí.

Hodně srandy za přijatelné peníze 

Za všechno řečené zaplatíte 20 tisíc Kč. Na výběr máte i z několika barev, kdy ta modrá je prostě líbivá. Zásadní otázkou ale je, zda to má celé nějaký smysl. Skvělé na tom je, že je úplně jedno, jestli využíváte zařízení s Windows nebo macOS, jestli vlastníte telefony iPhone nebo Galaxy Samsungu, protože monitor skvěle zapadá i do ekosystému Applu. Jediné, co je tedy důležité zvážit, je, jestli pro takové zařízení máte vlastně využití.

Stejně velký monitor se stejným rozlišením a popřípadě už i zakřivením seženete za nepoměrně menší peníz. Možná nebude tak vizuálně poutavý a nenabídne vám nic víc než zobrazení obsahu z počítače, ale to je právě pouze to, co od něho můžete také chtít. Pokud byste tedy chtěli Smart Monitor M8 jen jako „zobrazovač“, nemá to úplně smysl. Pokud v něm ale chcete kombinovat monitor, televizi, multimediální centrum, editor dokumentů a další, tak jeho přidanou hodnotu jistě oceníte. Těch 20 tisíc je totiž pořád půlka toho, co zaplatíte za Apple Studio Display, který vám tolik těch „chytrých“ funkcí nenabídne.

Samsung Smart Monitor M8 koupíte například zde

.