Zavřít reklamu

Windows a macOS jsou na poli desktopových operačních systémů hlavními rivaly už více jak tři desítky let. Po celou tu dobu – obzvlášť v začátcích – se jeden systém u druhého inspiroval v integraci mnoha funkcí. A naopak jiné, užitečné vynechávaly, byť by byly pro uživatele přínosné. Příkladem je i funkce Internet Recovery, kterou nabízí Macy už osm let, zatímco Microsoft ji do svého systému nasazuje až nyní.

V případě Applu je Internet Recovery součástí funkce Zotavení macOS a jednoduše umožňuje znovu nainstalovat systém z internetu. Stačí tedy jen připojení k síti a počítač si stáhne veškerá data z příslušných serverů a provede instalaci macOS. Funkce přijde vhod především v momentě, kdy na Macu nastane problém a je potřeba přeinstalovat systém, aniž by bylo potřeba vytvářet bootovací flashdisk apod.

Internet Recovery se dostala na počítače od Applu poprvé v červnu 2011 s příchodem OS X Lion, přičemž dostupná byla také na některých Macích z roku 2010. Naproti tomu Microsoft obdobnou funkci zavádí v rámci Windows 10 až nyní v roce 2019, tedy o celých osm let později.

Jak zjistil magazín The Verge, novinka je součástí testovací verze Windows 10 Insider Preview (Build 18950) a nese název „Cloud download“. Zatím není plně funkční, ale redmodnská společnost by ji měla testerům zpřístupnit v nejbližší době. Později spolu s vydáním větší aktualizace se dostane také mezi běžné uživatele.

windows vs macos

Nicméně funkci na podobném principu nabídl Microsoft už před nedávnem, avšak pouze pro svá vlastní zařízení z produktové linie Surface. V rámci té mohou uživatelé obnovit kopii Windows 10 z cloudu a následně systém přeinstalovat.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Jenomže Mac pro tohle recovery potřebuje internet, což je prakticky k ničemu, když zrovna není možnost jít online nebo je pomalejší linka. Offline recovery udělat nelze. U Windows půjde jenom o volitelnou variantu. Tzn asi milionkrát lepší :)

    Promiňte, ale toto je nadpis jak z Blesku a ne z renomovaného média. MacOS zas nemá X funkcí, které jsou pro produktivní práci důležitější (např. corner/edge snapping, podpora klávesy END). Popisovat, že tu nebo onu funkci nemá X, ale na MACu je, to je asi jako hádání se dětí na základce, kterého z nich mobil je lepší…

    Nějak nechápu o čem je řeč? Neumíte si udělat recovery v desítkách, nebo vám nestačí že je v recovery aktuální verze systému, nebo jste se uhodili do hlavy?

    Vždyť je to nesmysl. Autor článku by se měl nad sebou zamyslet. Windows a MacOS jsou konkurenční OS, popř. Jsou si navzájem alternativní. Copak chceme aby MacOS byla kopie Win a obráceně? Rozdílnost je to co si kupujeme a upřednostňujeme. Jak bylo už v komentáři uvedeno, oba systemy Maji své funkce, které tyto systémy vzájemně odlišují.

celý text

Čtěte více.