Zavřít reklamu

Většina uživatelů macOS se už pravděpodobně dostala do situace, kdy potřebovala na Macu spustit specifickou aplikaci, která je dostupná pouze pro Windows. V takovém případě je možné buďto sáhnout po virtualizačním programu, nebo Windows nainstalovat na oddělený disk přes nástroj Boot Camp od Applu. U druhé zmiňované možnosti se ale setkáte s problémem, že některé prvky na Macu, například Touch Bar, nebudou pod systémem od Microsoftu fungovat. Nyní však vývojář vystupující pod přezdívkou imbushuo přišel na způsob, jak Touch Bar na Windows zprovoznit.

Parallels Desktop při virtualizaci Windows podporují Touch Bar už téměř dva roky a navíc v celkem rozšířené formě, včetně možnosti přizpůsobení rozložení prvků dle preferencí uživatele. Naproti tomu Apple s absencí podpory za celé tři roky nic neudělal, přitom jeho ovladače na Windows pro ostatní periferie jsou považovány za jedny z vůbec těch nejlépe naprogramovaných. Zdá se však, že fungování Touch Baru pod Windows nepředstavuje nijak nepřekonatelný zádrhel.

Důkazem je nový počin amerického vývojáře, který vytvořil speciální ovladač tak, aby systém registroval Touch Bar jako USB zařízení. Po úpravě registrů a za pomoci dalšího ovladače jej následně přepnul do režimu druhého displeje. V konečném důsledku je tudíž po nainstalování jeho nástroje možné na Touch Baru zobrazit tlačítko Start, vyhledávání, rozhraní Cortany a především pak všechny připnuté a spuštěné aplikace, mezi nimiž lze dotykem přepínat.

Řešení má nicméně i své limity. V první řadě Touch ID ani se speciálními ovladači nefunguje, což je vzhledem k důrazu na bezpečnost ze strany Applu vcelku pochopitelné. V řadě druhé někteří uživatelé po nainstalování nástroje zaregistrovali rychlejší vybíjení baterie notebooku anebo dokonce problémy s konektivitou skrze Wi-Fi a Bluetooth. Neduhy se však týkají jen malého počtu testujících, jinak by mělo řešení fungovat na všech MacBoocích Pro 2016 a novějších.

Tak či onak, pokud si chcete Touch Bar na Windows vyzkoušet, můžete všechny potřebné soubory pro jeho zprovoznění stáhnout z GitHub. Nutno však podotknou, že instalační proces je v současné době poměrně komplikovaný, proto je doporučen spíše zkušenějším uživatelům.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více