Zavřít reklamu

Společnost Microsoft představila Windows 11 SE. Jedná se o odlehčený systém Windows 11, který má především konkurovat Chrome OS od Googlu, klade větší důraz na cloud a chce mít využití především ve školství. A Apple by se u něho mohl v mnohém inspirovat. V dobrém slova smyslu samozřejmě. 

Proč má Windows přídomek SE Microsoft nesdělil. Má se jednat jen o odlišení od původní verze. Asi není třeba zmiňovat, že ono SE ve světě Applu značí odlehčené verze produktů. Máme zde takový iPhone i Apple Watch. Windows 11 SE byl primárně vytvořen pro učitele a jejich žáky, který jim poskytne jasné, přehledné a intuitivní rozhraní bez zbytečných kudrlinek, které by je rozptylovaly.

Instalace aplikací jsou plně kontrolovatelné, lze je spouštět přes celou obrazovku, je přítomna menší spotřeba baterie a nechybí ani velkorysé 1TB cloudové úložiště. Nenajdete zde ale Microsoft Store. Společnost zde jde tedy směrem maximum osekat spíše na minimum, pořád ale s takovým dostatkem, aby zde byla konkurenceschopnost proti Googlu a jeho chromebookům, které začaly Microsoft z lavic vytlačovat. To samé se dá říci o Applu a jeho iPadech.

Dočkáme se macOS SE? 

Jak je řečeno v titulku článku, Apple do školních lavic své iPady směruje už dlouho. Windows 11 SE by mu však mohl být jinou inspirací než v tomto ohledu. Microsoft vzal dospělý desktopový systém, a udělal z něho „dětský“ (doslova). Apple by zde mohl vzít spíše jeho „dětský“ iPadOS a nahradit ho odlehčenou verzí macOS.

Jednou z velkých kritik iPadů totiž nejsou ony, jako zařízení, ale to, jaký systém používají. Aktuální iPadOS totiž nedokáže vytěžit jejich plného potenciálu. iPady Pro navíc mají už dospělý čip M1, který běží i v takovém 13“ MacBooku Pro. Nejedná se sice o zařízení určené do školních lavic, na to jsou příliš drahé, za rok či dva by M1 čip ale mohl klidně základní iPad již dostat. Slušelo by se tak poskytnout mu i více toho prostoru. 

Apple se nicméně již několikrát nechal slyšet, že nechce iPadOS a macOS sjednocovat. Může to tak být jen přáním uživatelů, je ale pravdou, že je zde pak Apple sám proti sobě. Zařízení, které by macOS SE zvládly, totiž má. Teď už jen chtít vyjít zákazníkům vstříc a poskytnout jim něco víc.

.