Zavřít reklamu

Apple představil svůj Mac App Store – online obchod s aplikacemi pro Mac – na akci Back to the Mac v říjnu 2010 a na pódiu předvedl, jak bude tento online obchod fungovat. Mac App Store byl oficiálně spuštěn v lednu roku 2011, několik měsíců poté, co vývojáři začali předkládat své produkty ke schválení společnosti Apple. Cupertinská společnost zároveň poskytla vývojářům možnost testovat beta verzi aktualizace softwaru OS X Snow Leopard 10.6.6, která posléze byla k dispozici v Mac App Store.

Spuštění Mac App Storu – respektive přípravy na něj – se ale neobešlo bez potíží. Jeden z prvních sporů s vývojáři se točil kolem toho, že jim Apple neumožnil nabízet demoverze aplikací. Zatímco v App Store pro operační systém iOS demoverze neprošly, v softwarovém průmyslu pro PC byly naprosto běžnou záležitostí. Vývojáři tvrdili, že demoverze jsou vzhledem k vyšším cenám aplikací pro Mac nezbytné. Apple od demoverzí ale neustoupil, pouze jako kompromis nabídl nákupy v aplikacích.

Z různých – a pochopitelných – důvodů se z aplikací pro Mac nikdy nestaly takové hity, které by zachvátily svět. Žádná z aplikací pro Mac se nestala takovým hitem, jako byl v případě operačního systému iOS například Flappy Bird nebo Pokémon Go. V důsledku toho mnozí považují Mac App Store za něco, na co se v souvislosti s různými zdroji příjmů Applu zapomíná.

Ve skutečnosti spuštění Mac App Store ale znamenalo zásadní změnu v historii softwaru. Řadě vývojářů vlastně online obchod s aplikacemi pro jablečné počítače změnil život – například grafický software Pixelmator jen za prvních 20 dní vydělal svým tvůrcům neuvěřitelný milion dolarů.

Ne všichni však vnímají dopad Mac App Store na vývojáře tak pozitivně. Jasně však ukázal, že dny softwaru, fyziciky dodávaného na DVD či CD, jsou sečteny. Digitální distribuce pomalu ale jistě přebrala vládu. Apple tento proces urychloval už svým hardwarem – s příchodem MacBooku Air v roce 2008 začal Apple ze svých počítačů vyřazovat diskové mechaniky.

Vzpomínáte si na první aplikaci, kterou jste si stáhli z Mac App Store?

.