Zavřít reklamu

Koncem září roku 1997 společnost Apple uvedla svou ikonickou televizní reklamu s názvem Think Different. V dnes již legendárním spotu se objevila řada známých osobností ze všech možných oblastí od umění až po politiku. Nejslavnější slogan v historii společnosti Apple – Think Different – nevyjadřuje jen to, čím se cupertinská společnost liší od svých konkurentů. Zdůrazňuje také, že Apple pod vedením generálního ředitele Steva Jobse bude vytvářet budoucnost, která se bude značně lišit od dob, kdy se podnik na počátku 90. let potácel na hraně bankrotu.

Televizní spot Think Different, kterému svůj hlas propůjčil herec Richard Dreyfuss, začíná okamžitě zapamatovatelným pozdravem ideálům kontrakultury. „Na ty bláznivé,“ říká Dreyfuss. „Na ztroskotance, rebely, potížisty – na kulaté kolíky v hranatých dírách. Na ty, kteří vidí věci jinak.“ Na obrazovce se mezitím střídají černobílé záběry více než tuctu vizionářů 20. století od Alberta Einsteina a Buckminstera Fullera až po Johna Lennona či Martina Luthera Kinga mladšího, zatímco mistrovská marketingová reklama vychvaluje sílu odvážných myšlenek.

Společnost Apple se deset let po neúspěchu reklamního spotu, přezdívaného Lemmings, znovu spojila s agenturou TBWA Chiat/Day Úspěšná reklama a doprovodná sada plakátů neznamenala jen návrat Jobse do Applu. Byla to také první reklama společnosti Apple, kterou po více než deseti letech vytvořila právě agentura TBWA Chiat/Day. S trochou nadsázky by se dalo říci, že reklama svým způsobem představovala pokus přesvědčit akcionáře a zákazníky, že pod vedením Jobse bude všechno jinak.

Samotný text reklamy pochází od copywriterů Roba Siltanena a Kena Segalla (druhý z nich také pojmenoval iMac). Slogan Think Different pro změnu pochází od Craiga Tanimota. Ten také přišel s nápadem spojit Apple s různými výraznými postavami 20. století. Jobs chtěl nicméně původně pro reklamu použít jeden z inspirativních proslovů Robina Williamse z filmu Společnost mrtvých básníků. Společnost Apple ukončila svou reklamní kampaň Think Different, jejíž součástí byly například také plakáty, po příchodu počítače iMac G4 v roce 2002. Dopad reklamy je však cítit dodnes.

.