Zavřít reklamu

Zní to neuvěřitelně, ale CarPlay je tu s námi již deset let. Před 11 lety Apple tento systém poprvé představil veřejnosti na WWDC 2013, a počátkem března následujícího roku se CarPlay mohl směle vydat do světa. Někteří považovali CarPlay za nejvýznamnější počin cupertinské společnosti od dob vydání iPadu.

Lidé se těšili, jak CarPlay přinese nové uživatelské rozhraní pro informační a zábavní systémy v automobilech, podobně jako Apple TV přinesla svižné rozhraní pro televizní diváky. Stejně jako dnes umožňoval CarPlay řidiči připojit iPhone k palubní desce auta a získat přístup k funkcím operačního systému iOS na dotykové obrazovce v interiéru automobilu. To umožnilo hands-free používání aplikací Telefon, Apple Maps, Siri, Zprávy a iTunes Radio (nyní Apple Music). Uživatelé také získali přístup k několika audio aplikacím třetích stran – Beats Music, iHeartRadio, Spotify a Stitcher. Při uvedení na trh byl systém CarPlay integrován do vozů značek Ferrari, Mercedes-Benz a Volvo.

Vzhledem k tomu, že spuštění CarPlay v roce 2014 proběhlo pouze s vybranými partnery, lidé se zajímali, jak bude Apple spolupracovat s vývojáři třetích stran do budoucna. Časem se ukázalo, že Apple umožní přístup všem iOS vývojářům, přičemž oni budou muset požádat o schválení prostřednictvím oprávnění k aplikaci CarPlay pro typ aplikace, kterou chtějí vytvořit (např. audio, zprávy, tankování, navigace a další).

„Mít něco takového v automobilu je velmi, velmi důležité. Je to něco, co lidé chtějí, a já si myslím, že Apple to dokáže udělat jedinečným způsobem lépe než kdokoli jiný,“ řekl generální ředitel společnosti Apple Tim Cook během hovoru o výsledcích společnosti za třetí čtvrtletí roku 201, kdy zároveň označil CarPlay za „klíčový bod zájmu“ pro svou firmu.

Vývoj, který vedl k uvedení CarPlay na trh, má své kořeny u samotného iPodu. Společnost Apple v letech 2003 a 2004 oslovila výrobce automobilů, aby zajistili podporu iPodu v automobilech. Doufala, že uživatelé si budou moci vzít s sebou na cesty tisíce skladeb místo toho, aby se spoléhali na rádio a přehrávač CD. Uplynulo jen několik let, než podporu iPodu nabídlo až 90 % vozidel ve Spojených státech.

V roce 2010 Apple spustil službu iPod Out s operačním systémem iOS 4.0. Ta umožnila uživatelům spárovat iPod se zábavními systémy v autě. Brzy ji přijalo 35 výrobců automobilů. V roce 2012 pak společnosti Apple a Mercedes-Benz oznámily, že řidiči vozů Mercedes Benz třídy A budou moci používat aplikace ve svých iPhonech prostřednictvím hlasových příkazů, což fungovalo prostřednictvím sady Drive Kit Plus integrované s aplikací Digital DriveStyle společnosti Mercedes-Benz.

Mnohem později zvládl CarPlay další velký zlom na cestě. Apple na konferenci WWDC22 představil další integraci se systémy automobilů, později se aktualizace dostaly na silnice ve vozech Aston Martin a Porsche.

.