Zavřít reklamu

V průběhu první poloviny listopadu roku 2015 uvedla společnost Apple oficiálně na trh svůj první iPad Pro. Po měsících spekulací o obřím tabletu Apple iPad Pro se začíná prodávat. Se svou mnohem větší obrazovkou, profesionálním zaměřením a stylusem představuje 12,9” iPad Pro odklon plánu Tima Cooka od představy, kterou měl o jablečných mobilních zařízení včetně tabletů Steve Jobs. Zároveň měl ale iPad Pro vlastně relativně blízko k představám Steva Jobse o tom, jak by měl vypadat ideální počítač.

Apple si ani za Steva Jobse nepotrpěl na přílišnou komplikovanost, proto mnozí po představení prvního iPadu Pro poukazovali na to, že tento tablet v mnohém paradoxně vlastně splňuje představy Steva Jobse o ideálu počítače. Jeden z bývalých zaměstnanců Applu dokonce kdysi žertem poznamenal, že dokonalý počítač podle Jobse by pravděpodobně vypadal jen jako monitor bez klávesnice a ideálně jen tlačítko pro zapnutí a vypnutí.

iPad Pro byl Cookovou upravenou vizí iPadu – stejně jako byl iPhone 6 Plus velikosti phabletu jeho upravenou vizí toho, co by mohl být iPhone poté, co Jobs ujistil uživatele, že našel dokonalou velikost obrazovky pro smartphone. Oproti základnímu iPadu měl iPad Pro výrazně větší displej – 12,9” oproti 9,7”. V případě iPadu Pro dávala ale rozměrná obrazovka dokonalý smysl.

Apple Pencil: Mít či nemít?

Spolu s iPadem Pro představila společnost Apple také svůj stylus s názvem Apple Pencil. Prakticky ihned po představení Apple Pencil si snad každý vzpomněl na Jobsovo proslulé „Kdo potřebuje stylus?“, a mnozí začali pochybovat o tom, zda Cook vůbec správně pochopil filozofii společnosti Apple. Jiní ale poukazovali na to, že Jobs měl rád výzvy pro lidi, a to zejména pro ty, kteří pod ním pracovali. Jobsovo tvrzení, že stylus objevující se na iPadu automaticky znamená neúspěch, se nijak nelišilo od lidové moudrosti v době Napsteru, která tvrdila, že žádný uživatel nikdy nebude platit peníze za staženou hudbu. Následný úspěch iTunes Storu ale přesvědčil lidi o opaku.

V tomto případě to znamenalo, že žádný v současnosti existující stylus nepatří do blízkosti krásného iPadu od Applu, a že si na dokonalý stylus budeme zkrátka muset počkat. iPad Pro se ve spojení s Apple Pencil nakonec ukázal jako skvělé spojení pro práci, zábavu i tvorbu.

Pokud jde o specifikace, 12,9palcový iPad Pro se pyšnil čipem Apple A9X a pohybovým koprocesorem M9. Stejně jako menší iPady byl vybaven Touch ID a displejem Retina, což v tomto případě znamenalo rozlišení 2 732 × 2 048 a hustotu pixelů 264 PPI. Byl to první iPad, který byl vybaven konektorem Apple Smart, čtyřmi reproduktory, a také 4 GB paměti RAM. Ačkoli Apple trval na tom, že se iPad stane náhradou za osobní počítač, nakonec se tak nestalo. Rozhodně se mu ale podařilo skutečně posunout iPad na další úroveň.

.