Zavřít reklamu

Nový tablet společnosti Apple byl představen. Do rodiny Apple produktů tedy přibylo nové jméno a to iPad. Všechny informace, které by vás o Apple iPad mohly zajímat, najdete v tomto článku.

Displej
Apple iPad je především technologický skvost. Na první chvíli oslní 9.7 palců velký IPS displej s LED podsvícením. Stejně jako u iPhonů se jedná o kapacitní multitouch displej, takže zapomeňte na ovládání pomocí stylusu. Rozlišení iPadu je 1024×768. Nechybí ani vrstva proti otiskům prstu tak, jako známe z iPhone 3GS. Jelikož má iPad větší obrazovku, tak Apple inženýři zapracovali na přesnosti gest a práce s iPadem by měla být ještě přijemnější.

Rozměry a váha
iPad je ideální počítač na cesty. Malý, tenký a navíc i lehký. Tvar iPadu by měl pomáhat tomu, aby se vám v ruce příjemně držel. Na výšku měří 242,8 mm, na délku 189,7 mm a vysoký by měl být 13,4 mm. Měl by tedy být tenčí než Macbook Air. Model bez 3G čipu váží pouhých 0,68 kg, model s 3G 0,73 kg.

Výkon a kapacita
iPad má zcela nový procesor, vyvinutý Applem a nazvaný Apple A4. Tento čip je taktován na 1Ghz a jeho největší předností je především nízká spotřeba. Tablet by měl vydržet až 10 hodin používání, případně pokud ho necháte pouze ležet, tak by měl vydržet až 1 měsíc zapnutý. iPad si budete moci koupit s kapacitou 16GB, 32GB či 64GB.

Konektivita
Každý z modelů si navíc můžete vybrat ve dvou různých vyhotoveních. Jeden pouze s WiFi (která mimochodem podporuje i rychlou Nkovou síť) a druhý model bude obsahovat i 3G čip pro datové přenosy. V tomto lepším modelu navíc najdete asistovanou GPS. Krom toho iPad obsahuje také digitální kompas, akcelerometr, automatické hlídání jasu či Bluetooth.

iPadu nechybí jack na sluchátka, zabudované reproduktory či mikrofon. Krom toho zde také najdeme dock konektor, díky kterému můžeme iPad synchronizovat, ale také ho můžeme například připojit ke speciální Apple klávesnici – vytvoříme si tak z něj jednoduchý notebook. Krom toho se bude prodávat i velice stylový obal na iPad.

Co chybí..
Zklamáním pro mě bylo určitě provedení většího zásahu do iPhone OS uživatelského prostředí, zavedení více nových gest či jsme nikde neviděli, jestli se udělal pokrok například s push notifikacemi. Zrovna push notifikace by potřebovali trošku upravit. Ani tak očekávaného multitaskingu jsme se nedočkali, ale stále je pro mě důležitější výdrž baterie než spuštěných více aplikací. V současnosti vypadá velice špatně lockscreen, který je úplně prázdný. Doufejme, že Apple s tím hodlá brzy něco udělat a představí například widgety pro lockscreen.

Bude se iPad vůbec prodávat v ČR?
iPad vyvolává mnoho otazníků, ale mě zarazila jedna věc. To že není čeština v podporovaných jazycích a není zde ani český slovník bych ještě pochopil, ale v popisu nenajdeme ani českou klávesnici! To už se jeví jako problém. Seznam snad ale není finální a do vydání v Evropě se snad toto změní.

Kdy se začne prodávat
Tím se dostáváme k tomu, kdy se začne tablet prodávat. iPad s WiFi by se měl začít prodávat v USA na konci března, verze s 3G čipem o měsíc později. Na mezinárodní trh se iPad dostane později, Steve Jobs by rád stihl začátek prodeje v červnu, počítejme s tím, že v ČR se nedočkáme dříve než v srpnu. (Aktualizace – v červnu/červenci by měly být dostupné tarify u operátorů mimo USA, iPad by měl být dostupný ale celosvětově dříve – zdroj AppleInsider). Na druhou stranu se minimálně v US bude prodávat Apple iPad bez úvazku, takže by neměl být problém si nechat iPad dovézt.

Mohu si ho dovézt z USA?
Jenže jak to bude s 3G verzí, to už je jiná. Apple iPad nemá klasickou sim kartu, ale obsahuje micro SIM kartu. Osobně jsem o této sim kartě dříve neslyšel a něco mi říká, že to není úplně běžná SIM karta, kterou bych sehnal u českých operátorů. Jediná možnost je tedy zakoupení pouze WiFi verze, ale pokud někdo z vás ví více, podělte se s námi v komentářích.

Cena
Jak již je z článku patrné, tak Apple iPad se bude prodávat celkově v 6 různých verzích. Ceny se pohybují od příjemných $499 do $829.

Aplikace
Aplikace si můžete pustit klasicky ty, které se nachází v Appstore (mimochodem je jich tam již více než 140 tisíc). Ty se poté spustí v poloviční velikosti a přes případné tlačítko 2x si je můžete zvětšit na celou obrazovku. Samozřejmě budou vycházet i aplikace přímo na iPad, které se hned spustí ve fullscreenu. Vývojáři již dnes mohou stahovat nový vývojový kit pro iPhone OS 3.2 a mohou začít vyvíjet pro iPhone.

Ebook čtečka
Se zahájením prodeje Apple otevře i speciální obchod s knihami nazvaný iBook Store. V něm si budete moci najít, zaplatit a stáhnout knihu tak, jako je to možné například v Appstore. Problém? Dostupnost prozatím pouze v USA. Aktualizace – iPad s WiFi by měl být dostupný do 60ti dní celosvětově, s 3G čipem do 90 dní.

Kancelářské nástroje
Apple vytvořil kancelářský balík iWork speciálně pro iPad. Jedná se o obdobu známého Microsoft Office, tudíž součástí balíku je Pages (Word), Numbers (Excel) a Keynote (Powerpoint). Tyto aplikace si můžete jednotlivě kupovat za $9.99.

Jak se vám líbí Apple iPad? Co vás nadchlo, co vás zklamalo? Povězte nám to v komentářích!

.