Zavřít reklamu

Vánoce – a s nimi spojené vánoční reklamy od Applu – jsou sice ještě relativně daleko, přesto si je ale v dnešním díle našeho historického seriálu připomeneme. Ve druhé polovině srpna roku 2014 totiž byla prestižní cenou Emmy odměněna reklama na iPhone. Spot s názvem “Misunderstood” propagoval tehdejší novinku – iPhone 5s – a rychle si získal srdce nejen veřejnosti, ale i odborníků na reklamu a marketing.

Vánočně laděná reklama na iPhone vynesla Applu ocenění Emmy v kategorii pro nejlepší reklamu roku. Není divu, že se svým dějem dotkla velkého množství lidí – nechybí v ní nic z toho, co většina z nás na vánočních reklamách miluje – rodinu, oslavu Vánoc, emoce i dojemný minipříběh. Ten se točí okolo zamlklého teenagera, který po příjezdu na rodinné vánoční setkání prakticky nepustí svůj iPhone z ruky. Ačkoliv by se vzhledem k jeho věku mohlo zdát, že tráví vánoční svátky hraním her či textováním s kamarády, ukáže se v závěru reklamy, že ve skutečnosti pracoval na vlastnoručním dárku pro celou svou rodinu.

Reklama se setkala s převážně pozitivním přijetím, kritice se ale také nevyhnula. Diskutéři na internetu vyčítali spotu například to, že přestože hlavní hrdina držel celou dobu svůj iPhone na výšku, výsledné záběry na televizi byly v horizontálním zobrazení. Drtivou většinu diváků z řad laické i odborné veřejnosti ale i navzdory drobným nesrovnalostem chytla za srdce. Dokázala velmi šikovně poukázat na všestrannost a využitelnost nejnovějších technologií od Applu a zároveň diváky dojmout tak, jak to umí snad jen vánoční reklamy.

Pravdou ale je, že iPhone 5s přišel s opravdu zajímavými vlastnostmi a funkcemi včetně skvělých natáčecích schopností. Netrvalo dlouho a na filmovém festivalu Sundance se dokonce objevil snímek s názvem Tangerine, natočený na tento model iPhonu. V následujících letech začal Apple čím dál intenzivněji propagovat schopnosti fotoaparátů svých smartphonů, o něco později byla také spuštěna kampaň “Shot on iPhone”.

Cena Emmy za reklamní spot “Misunderstood” pochopitelně neputovala jen do společnosti Apple, ale také k produkční firmě Park PIcturers a reklamní agentuře TBWA\Media Arts Lab, která již v minulosti s Applem spolupracovala. Vánoční reklamou na iPhone 5s se Applu podařilo porazit konkurenty jako General Electric, Budweiser či značku Nike. Nebylo to ale poprvé, co cupertinská společnost získala za svůj počin toto prestižní ocenění. V roce 2001 putovala za Applem takzvaná “technická Emmy” za práci na vývoji FireWire portů.

Apple emmy ad

Zdroj: Cult of Mac

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.