Zavřít reklamu
iWant

Chcete Facebook bez reklam? Stálo by vás to necelé tři stovky měsíčně

iWant

V souvislosti s Facebookem se v poslední době hovoří především o skandálu spojeným s Cambridge Analytica a zneužitím uživatelských dat. Na přetřes také mnohokrát v posledních dnech přišlo téma reklam, zejména v kontextu jejich zacílení vzhledem k informacím, které Facebook o uživatelích ví. Následně se spustila poměrně žhavá debata o celkovém obchodním modelu společnosti a tak dále… Na tento popud se Americký web Techcrunch pokusil spočítat, kolik by musel běžný uživatel Facebooku platit za to, aby se mu reklamy vůbec nezobrazovaly. Jak se ukázalo, jednalo by se o necelé tři stovky měsíčně.

Možnost předplatného, které by zrušilo zobrazování reklam platícím uživatelům, dokonce nevyloučil ani samotný Zuckerberg. Žádné konkrétnější informace však nezmínil. Proto se redaktoři výše zmíněného webu rozhodli, že se na výši tohoto potenciálního poplatku pokusí přijít sami. Podařilo se jim zjistit, že z uživatelů v Severní Americe Facebook získá zhruba 7 dolarů měsíčně, na základě poplatků za zobrazovanou reklamu.

Poplatek 7 dolarů za měsíc by nebyl příliš vysoký a mohlo by si jej dovolit nejspíše větší množství lidí. V praxi by se však měsíční poplatek za Facebook bez reklam pohyboval na téměř dvojnásobné částce a to především pro to, že by si tento prémiový přístup platili zejména ti movitější uživatelé, na které je právě zacíleno co nejvíce reklam. Ve finále by tak Facebook ztratil značnou část peněz z ušlé inzerce, proto by byl potenciální poplatek vyšší.

Zatím není jasné, zdali se něco takového vůbec chystá. Vzhledem k prohlášením z posledních dní a vzhledem k tomu, jak obrovskou uživatelskou základnu Facebook má je pravděpodobné, že se tohoto nějaké té „prémiové“ verze Facebooku v blízké budoucnosti dočkáme. Byli byste ochotní platit za Facebook bez reklam, nebo vás cílená inzerce nijak neobtěžuje?

Zdroj: 9to5mac