Zavřít reklamu

Září roku 2013 bylo v jistém směru zásadní jak pro Apple, tak i pro uživatele. Ten rok se totiž cupertinská společnost rozhodla po mnoha letech přistoupit k nejvýznamnějšímu přepracování svého mobilního operačního systému. iOS 7 přinesl řadu novinek nejen po designové, ale také po funkční stránce. Svým příchodem ale nový operační systém rozdělil laickou i odbornou veřejnost na dva tábory.

První pohled na svůj nový operační systém poskytl Apple v rámci své každoroční WWDC. Tim Cook označil iOS 7 za operační systém s ohromujícím uživatelským rozhraním. Jak to tak ale bývá, nebyla si veřejnost od prvního okamžiku tímto tvrzením příliš jistá. Sociální sítě zaplavily zprávy o tom, jak jsou funkce nového operačního systému úžasné, a jak se totéž bohužel nedá říci o jeho designu. „První věcí, které si na iOS 7 všimnete, je to, jak drasticky odlišně vypadá,“ psal tehdy server Cult of Mac s dodatkem, že po estetické stránce provedl Apple obrat o 180 stupňů. Redaktoři serveru The New York Times byli ale z nového designu nadšeni.

Design iOS 7:

Ikony aplikací v iOS 7 se přestaly tolik věrně podobat reálným objektům a značně se zjednodušily. Apple dal tímto přechodem také jasně najevo, že uživatelé už v prostředí svých mobilních zařízení nepotřebují žádné odkazy na skutečné objekty, aby pochopili virtuální svět. Doba, kdy naprosto běžný uživatel bez problémů chápe, jak funguje moderní smartphone, byla definitivně tu. U zrodu těchto změn nestál nikdo jiný než šéfdesignér Jon Ive. Vzhled „starých“ ikon se mu údajně nikdy nelíbil a považoval ho za zastaralý. Hlavním propagátorem původního vzhledu byl Scott Forstall, ten ale v roce 2013 po aféře s Apple Maps firmu opustil.

iOS 7 ale nepřinesl změnu jen po estetické stránce. Jeho součástí bylo také přepracované Oznamovací centrum, Siri s novým designem, automatické aktualizace aplikací nebo technologie AirDrop. Premiéru si v iOS 7 odehrálo Ovládací centrum, k jehož aktivaci docházelo povytažením spodní části obrazovky směrem nahoru. Spotlight se nově aktivoval mírným posunutím obrazovky směrem dolů a z uzamčené obrazovky zmizela lišta s nápisem „Slide to Unlock“. Ti, jejichž blízcí rovněž disponovali iPhonem, jistě uvítali Face Time Audio, vylepšení se dočkal i multitasking.

Kromě ikonek změnila v iOS 7 svůj vzhled také klávesnice. Další novinkou byl efekt, díky kterému ikonky při naklánění telefonu budily dojem, že se pohybují. V Nastavení pak uživatelé mohli změnit způsob vibrací, nativní Fotoaparát se zase dočkal možnosti focení ve čtvercovém formátu, vhodném například na Instagram, prohlížeč Safari byl obohacen o pole, sloužící k chytrému vyhledávání i zadávání adres.

Apple posléze označil iOS 7 za nejrychlejší upgrade v historii. Po jednom dni na něj přešlo zhruba 35 % zařízení, v průběhu prvních pěti dnů od vydání aktualizovali na nový operační systém majitelé 200 tisíc zařízení. Posledním updatem operačního systému iOS 7 byla verze 7.1.2, která vyšla 30. června roku 2014. 17. září roku 2014 byl vydán operační systém iOS 8.

Byli jste mezi těmi, kteří přechod na iOS 7 zažili na vlastní kůži? Jak na tuto velkou změnu vzpomínáte?

iOS 7 ovladaci centrum

Zdroj: Cult of Mac, NY Times, The Verge, Apple (via Wayback Machine)

.