Zavřít reklamu

V dnešním ohlédnutí za historií Applu se podíváme zpět do roku 2001. Společnost Apple tehdy získala prestižní cenu Emmy, která však nijak nesouvisela s tvorbou filmů či seriálů. Apple tehdy získal cenu Primetime Emmy Engineering Award díky své technologii FireWire.

Společnost Apple se v roce 2001 stala pyšným držitelem prestižní ceny Emmy v oboru technologií. Vděčit za to může technologii FireWire. Jedná se o technologii, kterou Apple vyvinul pro vysokorychlostní sériové sběrnice, a která zaručovala velmi rychlý přenos dat mezi počítači od Applu a jinými zařízeními, jako byly například různé digitální fotoaparáty. Jon Rubinstein, který v té době působil ve společnosti Apple na pozici senior viceprezidenta pro hardwarové inženýrství, v souvisejícím tiskovém prohlášení uvedl:„Apple svým vynálezem FireWire umožnil desktopovou video revoluci.“

Steve Jobs představuje FireWire veřejnosti (1999):

Technologie FireWire sice Applu zajistila prestižní cenu Emmy až na počátku nového tisíciletí, její kořeny ale sahají až do osmdesátých let minulého století. Vývoj technologie FireWire – jinak též IEEE 1394 – byl v Applu zahájen v roce 1986. FireWire měl sloužit jako nástupce starších technologií, které v té době sloužily ke vzájemnému propojování různých zařízení. Název FireWire si tato novinka vysloužila právě díky vysoké rychlosti přenosu, která v té době byla opravdu působivá.

Technologie FireWire se nicméně stala součástí standardního vybavení Maců až poté, co se do společnosti Apple vrátil Steve Jobs. Jobs v technologii FireWire spatřoval skvělý nástroj pro rychlý a efektivní přenos videí z digitálních fotoaparátů do počítače, na kterém pak uživatelé mohli přesunutý obsah snadno upravovat a ukládat. Technologie FireWire byla sice vyvinuta v době, kdy Steve Jobs působil mimo Apple, přesto se ale vyznačovala řadou vlastností, které byly typické pro produkty vzniklé pod Jobsovým vedením.

FireWire
4-pin (left) and 6-pin (right) IEEE 1394 (FireWire) cables.

Mohla se pochlubit působivými schopnostmi, jednoduchým využitím a jistou revolučností. S její pomocí bylo možné dosáhnout přenosové rychlosti až 400Mbps, což bylo mnohem více, než kolik v té době nabízely standardní USB porty. Díky svým výhodám si technologie FireWire rychle získala mezi uživateli značnou popularitu, a to jak mezi řadovými uživateli, tak i ve firmách a institucích. Coby standard ji velice rychle přijaly i další společnosti, jako třeba Sony, Canon, JVC nebo třeba Kodak.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.