Zavřít reklamu

Společnost Apple se prakticky vždy mohla pochlubit výraznými a povedenými reklamními kampaněmi. Mezi ty nejznámější patří kromě Think Different také kampaň s názvem „1984“, jejímž prostřednictvím firma v polovině osmdesátých let minulého století propagovala v průběhu Super Bowlu svůj první Macintosh.

Kampaň byla nasazena v době, kdy Apple zdaleka nekraloval trhu s výpočetní technikou – v této oblasti tehdy vládla spíše společnost IBM. Proslulý orwellovský klip vznikl v dílně kalifornské reklamní agentury Chiat/Day, uměleckým ředitelem byl Brent Thomas a kreativním ředitelem Lee Clow. Režie samotného klipu se ujal Ridley Scott, kterého si v té době veřejnost spojovala především s dystopickým sci-fi filmem Blade Runner. Hlavní postavu – ženu v červených šortkách a bílém nátělníku, která běží uličkou ztemnělého sálu a hozeným kladivem rozbije obrazovku s mluvící postavou – ztvárnila britská atletka, herečka a modelka Anya Major. Postavu „Velkého bratra“ na plátně si zahrál David Graham, o namluvení reklamy se postaral Edward Grover. Kromě zmíněné Anyi Major si v reklamě zahráli také anonymní londýnští skinheadi, kteří zde ztvárnili obecenstvo, naslouchající „dvěma minutám nenávisti“.

„Apple Computer představí 24. ledna Macintosh. A vy zjistíte, proč rok 1984 nebude jako 1984,“ zaznělo v reklamě se zcela jasným odkazem na kultovní román z pera George Orwella. Jak už to tak bývá, panoval ohledně této reklamy ve firmě rozpor. Zatímco Steve Jobs byl kampaní nadšený a dokonce nabídl, že její odvysílání zaplatí ze svého, představenstvo firmy bylo jiného názoru, a reklama tak málem nespatřila světlo světa. Nakonec byl spot přece jen odvysílán v ne příliš levném čase Super Bowlu, a vyvolal poměrně velké pozdvižení.

Rozhodně se nedá říci, že by se kampaň minula účinkem. Po jejím odvysílání se prodalo úctyhodných 3,5 milionů Macintoshů, což překonalo dokonce očekávání samotného Applu. Orwellovský reklamní spot navíc svým tvůrcům vynesl celou řadu cen včetně Clio Awards, ceny na filmovém festivalu v Cannes, a v roce 2007 byla reklama „1984“ vyhlášena nejlepším spotem za čtyřicetiletou historii Super Bowlu.

.