Zavřít reklamu

Když se řekne “reklamní kampaň”, vybaví se nejspíš většině lidí ve spojení s Applem legendární klip 1984 nebo “Think Different”. Právě o druhé jmenované kampani bude řeč v dnešním díle našeho seriálu o historii společnosti Apple.

Reklamní spot Think Different se v televizi poprvé objevil koncem září roku 1997. Dnes již legendární klip sestával ze záběrů známých osobností, jako byl třeba John Lennon, Albert Einstein, Bob Dylan, Martin Luther King nebo třeba Maria Callas. Do klipu byli vybráni ti, kteří byli považování za vizionáře dvacátého století. Hlavním mottem celé kampaně byl slogan Think Different, a její součástí byly kromě zmíněného televizního spotu například také nejrůznější plakáty. Gramaticky zvláštní slogan Think Different měl symbolizovat to, v čem se cupertinská společnost odlišuje od svých konkurentů. Jeho cílem ale bylo také zdůraznit obrat, ke kterému ve firmě došlo poté, co se do ní koncem devadesátých minulého století vrátil Steve Jobs.

O hlasový doprovod k reklamnímu spotu – známý proslov o rebelech, kteří nikam nezapadají, a kteří umí věci vnímat odlišně – se postaral herec Richard Dreyfuss (Blízká setkání třetího druhu, Čelisti). Reklamní spot spolu se sérií zmíněných plakátů zaznamenal obrovský úspěch jak u běžné veřejnosti, tak i u odborníků. Jednalo se po více než deseti letech o první reklamu, kterou si vzala na starost agentura TBWA Chiat / Day – společnost Apple původně s touto agenturou ukončila spolupráci poté, co se reklamní spot Lemmings z roku 1985 nesetkal ze strany veřejnosti s příliš vřelým přijetím.

Kampaň Think Different byla mimo jiné zvláštní v tom, že nesloužila k propagaci žádného konkrétního produktu. Podle slov Steva Jobse měla být oslavou duše společnosti Apple a toho, že “kreativní lidé s vášní dokáží změnit svět k lepšímu”. Reklamní spot byl poprév odvysílán v době americké premiéry pixarovského Příběhu hraček. Kampaň byla ukončena v roce 2002, kdy Apple vydal svůj iMac G4. Současný ředitel Applu Tim Cook se ale loni vyjádřil, že Think Different je stále ještě pevně zakořeněno ve firemní kultuře.

.