Zavřít reklamu

Koncem dubna roku 2008 začala společnost Psystar distribuovat prvním zákazníkům své nové počítače s názvem Open Computer. Pro uživatele to znamenalo, že vůbec poprvé od poloviny devadesátých let minulého století nemuseli sestavovat „hackintosh“, pokud chtěli rozběhnout operační systém OS X na počítači, který nepochází z dílny společnosti Apple. Počítače Open Computer vypadaly vcelku dobře, nebyly nákladné, ale měly jeden zásadní nedostatek – světlo světa totiž spatřily bez požehnání cupertinské společnosti. Je tedy pochopitelné, že právní důsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Klony Maců byly v devadesátých letech poměrně rozšířenou záležitostí. Jednalo se o počítače z dílny třetích stran, na kterých běžel desktopový operační systém od Applu. Éra těchto klonů začala v roce 1994, kdy firma Apple licencovala svůj operační systém společnostem jako Power Computing nebo Radius. Apple chtěl tímto krokem přispět k růstu značky, brzy si ale uvědomil, že jde spíše o ztrátu peněz. Licenční poplatky totiž nebyly kdovíjak vysoké a firmě tudíž nepřinášely žádný významný příjem. Přítrž klonům Maců učinil po svém návratu do firmy Steve Jobsčinnost posledního výrobce klonů Maců, společnosti Power Computing, byla ukončena počátkem roku 1998.

V průběhu následující dekády se společnost Apple probojovala zpět na vrchol. Vyráběla dobře vypadající a výkonné počítače, do jejího portfolia postupně přibyl iPhone, iPod, nebo třeba iTunes Music Store. Nebyl jediný důvod, proč by se firma měla vracet zpět k licencování svých operačních systémů pro klony Macu. Miamská firma Psystar Corporation, založená Rudym a Robertem Pedrazovými, ale v klonech Maců spatřovala potenciál, a začala distribuovat vlastní počítače s nainstalovaným operačním systémem Mac OS X Leopard. Počítače Open Computer byly osazené 2,2 GHz procesorem Intel Core 2 Duo E4500, 2GB DDR 667 paměti, integrovanou grafikou Intel GMA 950, a vybavené DVD mechanikou, gigabit Ethernet portem a čtyřmi USB porty na zadní straně. Cena začínala v přepočtu zhruba na 18 tisících korunách, za OpenPro počítač s operačním systémem OS X v nejvyšší konfiguraci zákazníci zaplatili v přepočtu zhruba 28 tisíc korun. Psystar svůj Open Computer inzeroval jako „PC, které funguje přesně jako Mac“, a zdůrazňoval, že zatímco zákazníci zaplatí méně, dostanou mnohem více, srovnával ho s tehdejším Macem Mini a zmiňoval, že jeho Open Computer je vhodný i pro hraní her.

Apple v červenci roku 2008 přispěchal s žalobou. Podle cupertinské společnosti Psystar porušil licenční dohodu ohledně operačního systému Mac OS X. Apple obvinil firmu Psystar z přímého porušení autorských práv, ochranné známky, a z porušení zákonů o nekalé soutěži. Psystar se bránil argumentem, že Apple zneužil práv k Mac OS X k tomu, aby donutil zákazníky kupovat počítače z jeho vlastní produkce. V roce 2009 ale americký soud rozhodl ve prospěch Applu, a Psystar musel výrobu svých počítačů ukončit. Společnost Psystar musela nakonec Applu uhradit škody ve výši 2,67 milionu dolaru.

.