Zavřít reklamu

V dalším z našich historických seriálů se zaměříme na vznik nejznámějších společností na světě – v prvním díle se budeme věnovat Amazonu. Dnes je Amazon jednou z největších internetových společností na světě. Její počátky se ale datují až do roku 1994. V dnešním článku si stručně a přehledně připomeneme začátky a historii Amazonu.

Počátky

Amazon – respektive Amazon.com – se stal veřejnou obchodní společností až v červenci roku 2005 (doména Amazon.com byla ale již zaregistrována v listopadu roku 1994). Jeff Bezos s podnikáním začal již v roce 1994, kdy opustil své zaměstnání na Wall Street a přestěhoval do Seattlu, kde začal pracovat na svém podnikatelském záměru. Jeho součástí byla firma s názvem Cadabra, u tohoto jména ale – údajně kvůli zvukové podobě se slovem cadaver (mrtvola) – nezůstalo, a Bezos firmu po pár měsících překřtil na Amazon. První provozovnou Amazonu se stala garáž v domě, kde Bezos bydlel. Bezos si se svou tehdejší ženou MacKenzie Tuttle zaregistroval řadu doménových jmen, jako awake.com, browse.com nebo třeba bookmall.com. Mezi registrovanými doménami byla i relentless.com. Bezos chtěl takto pojmenovat svůj budoucí online obchod, přátelé mu však tento název rozmluvili. Doménu ale Bezos dodnes vlastní, a když zadáte do adresního řádku výraz relentless.com, budete automaticky přesměrováni na web Amazonu.

Proč zrovna Amazon?

Jeff Bezos se pro název Amazon rozhodl po prolistování slovníku. Jihoamerická řeka mu přišla stejně “exotická a jiná”, jako jeho tehdejší vize internetového podnikání. Svou roli ve volbě názvu hrálo i počáteční písmeno “A”, které Bezosovi zaručovalo přední umístění v nejrůznějších abecedních seznamech. “Jméno značky je online mnohem důležitější než ve fyzickém světě,” uvedl Bezos v roce v rozhovoru pro magazín Inc.

Prvně knihy…

Amazon sice nebyl ve své době jediným online knihkupectvím, oproti své tehdejší konkurenci v podobě společnosti Computer Literacy ale nabízel jeden nesporný bonus – pohodlí. Své objednané knihy dostali zákazníci Amazonu doslova až k prahu svých dveří. Sortiment Amazonu je v dnešní době mnohem širší a zdaleka se neomezuje jen na knihy – to bylo ale od samého počátku součástí Bezosova plánu. V roce 1998 Jeff Bezos rozšířil sortiment Amazonu o počítačové hry a hudební nosiče, a zároveň začal díky odkoupení online knihkupectví ve Velké Británii a Německu zboží distribuovat mezinárodně.

…poté naprosto vše

S příchodem nového tisíciletí se pak na Amazonu začala prodávat spotřební elektronika, videohry, software, drobnosti pro vylepšení domácnosti nebo třeba hračky. Aby se o něco více přiblížil své vizi Amazonu coby technologické společnosti, spustil Jeff Bezos o něco později také Amazon Web Services (AWS). Portfolio webových služeb Amazonu se postupně rozšiřovalo a společnost dále rostla. Bezos ale nezapomínal ani na “knižní původ” své firmy. V roce 2007 Amazon totiž představil svou první elektronickou čtečku Kindle, o pár let později byla spuštěna služba Amazon Publishing. Netrvalo dlouho, a Amazon oficiálně oznámil, že prodeje klasických knihy byly překonány prodeji elektronických knih. Z dílny Amazonu vzešly také chytré reproduktory a firma testuje distribuci svého zboží prostřednictvím dronů. Stejně jako všem velkým firmám se ale ani Amazonu nevyhnula kritika, která se týká například nevyhovujících pracovních podmínek ve skladech nebo údajných odposlechů záznamů hovorů uživatelů s virtuální asistentkou Alexou zaměstnanci Amazonu.

Zdroje: InterestingEngineering, Inc.

.