Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho seriálu o historii Applu si připomeneme počítač, který se sice mohl pochlubit opravdu jedinečným vzhledem, výraznějšího úspěchu se ale u uživatelů bohužel nikdy nedočkal. Power Mac G4 Cube nikdy nedosáhl prodejů, které Apple původně očekával, a proto firma jeho výrobu počátkem července roku 2001 definitivně ukončila.

Společnost Apple má na kontě obstojnou přehlídku počítačů, které jsou z různých důvodů nezapomenutelné. Patří mezi ně také Power Mac G4 Cube, legendární „kostka“, jejíž výrobu Apple ukončil 3. července roku 2001. Power Mac G4 Cube byl po designové stránce velmi originální a působivý stroj, v mnoha směrech ale znamenal spíše zklamání, a je považován za první výraznější přešlap společnosti Apple z éry po návratu Steva Jobse. Apple si sice při ukončení výroby svého Power Macu G4 Cube nechal otevřené dveře pro případnou další generaci, k realizaci tohoto nápadu ale nakonec nikdy nedošlo, a za přímého nástupce jablečné kostky je považován Mac mini. Power Mac G4 Cube byl v době svého příchodu jedním z ukazatelů změny směru, kterým se Apple chtěl vydat. Po návratu Steva Jobse do čela společnosti se velké popularitě těšily pestrobavené iMacy G3 spolu se stejně stylizovanými přenosnými iBooky G3, a Apple dal nejen designem svých nových počítačů více než jasně najevo, že se hodlá výrazně odlišit od nabídky, která do té doby kralovala trhu s výpočetní technikou.

Na designu Power Macu G4 Cube se podílel Jony Ive, hlavním zastáncem tvaru tohoto počítače byl Steve Jobs, kterého kostky fascinovaly odjakživa, a který s těmito tvary experimentoval i v době svého působení ve firmě NeXT. Působivý vzhled rozhodně nebylo možné Power Macu G4 Cube upřít. Jednalo se o kostku, která díky kombinaci materiálů působila dojmem, že levituje uvnitř svého šasi z průhledného plastu. Díky speciálnímu způsobu chlazení se Power Mac G4 Cube mohl pochlubit také velmi tichým chodem. Počítač byl opatřen dotykovým tlačítkem pro vypínání, jeho spodní část zase umožňovala přístup k interním komponentám. Vrchní část počítače byla opatřená madlem pro snazší přenášení. Cena základního modelu, osazeného 450 MHz procesorem G4, 64MB paměti a 20GB úložiště činila 1799 dolarů, v online Apple Store byla k dostání také výkonnější varianta s vyšší kapacitou paměti. Počítač se dodával bez monitoru.

Navzdory očekávání Applu se Power Macu G4 Cube podařilo oslovit v podstatě jen hrstku pravověrných jablíčkářů, a mezi běžné uživatele se nikdy pořádně nerozšířil. Samotný Steve Jobs byl z tohoto počítače opravdu nadšený, firmě se ale podařilo prodat pouze zhruba 150 tisíc kusů, což byla třetina z původně předpokládaného množství. Díky svému vzhledu, který počítači zajistil také roli v několika hollywoodských filmech, se ale Power Mac G4 přece jenom zvládl zapsat do povědomí uživatelů. Power Macu G4 Cube se bohužel nevyhnuly jisté problémy – uživatelé si u tohoto počítače stěžovali například na drobné prasklinky, které se objevovaly na plastovém šasi. Když vedení firmy zjistilo, že se Power Mac G4 Cube opravdu nesetkal s předpokládaným úspěchem, oznámilo prostřednictvím oficiální webové zprávy definitivní ukončení jeho výroby. „Majitelé kostek své kostky milují, ale většina uživatelů se rozhodla raději zakoupit naše výkonné minivěže Power Mac G4,“ uvedl v tiskovém prohlášení tehdejší šéf marketingu Phil Schiller. Apple následně uznal, že šance na budoucí vydání případného vylepšeného modelu jsou velmi malé, a kostka byla tedy nadobro uložena k ledu.

 

.