Zavřít reklamu

Tento týden jsme si v rámci našeho seriálu s názvem Zpátky do minulosti připomněli den, kdy byl oficiálně uveden do prodeje první iPhone. Ve víkendové rubrice Z historie Applu si tuto událost rozebereme o něco detailněji, a zavzpomínáme na den, kdy nedočkaví uživatelé utvořili frontu na první iPhone.

V den, kdy Apple oficiálně uvedl do prodeje svůj první iPhone, se začaly před prodejnami tvořit fronty nedočkavých a nadšených fanoušků Applu, kteří nechtěli propásnout příležitost získat mezi prvními průlomový jablečný smartphone. O několik let později už byly fronty před Apple Story nedílnou součástí vydání řady nových Apple produktů, v době vydání prvního iPhonu ale stále ještě řada lidí vlastně pořádně nevěděla, co má od historicky prvního smartphonu od Applu čekat.

Steve Jobs představuje první iPhone.

V den spuštění prodeje prvního iPhonu se v médiích po celých Spojených státech začaly objevovat zprávy a záběry front nadšených uživatelů, čekajících na svůj jablečný smartphone. Někteří z čekajících neváhali ve frontě strávit několik dní, v rozhovorech s novináři ale všichni zákazníci popisovali čekání jako zábavné, a svěřovali se s tím, že ve frontě panuje zábavná, přátelský, společenská atmosféra. Řada lidí se na frontu vybavila skládacími stoličkami, nápoji, občerstvením, notebooky, knihami, přehrávači nebo společenskými hrami. „Lidé jsou velmi společenští. Přežili jsme déšť, a cítíme, jak se blížíme k telefonu,“ prozradila tehdy novinářům jedna ze sledujících, jistá Melanie Rivera.

Společnost Apple se na případný velký zájem o první iPhone ze své dílny náležitě připravila. Každý ze zákazníků, kteří si pro iPhone přišli do Apple Storu, si mohl zakoupit nanejvýše dva kusy nového smartphonu od Applu. Americký operátor AT&T, u kterého byly iPhony rovněž exkluzivně k dispozici, dokonce prodával jeden kus iPhonu na jednoho zákazníka. Hysterie kolem nového iPhonu byla dokonce tak velká, že když novinář Steven Levy rozbalil svůj čerstvě získaný jablečný smartphone před objektivy kamer, byl málem okraden. Liverpoolský grafik Mark Johnson o pár let později zavzpomínal na frontu na první iPhone – on sám stál tehdy před Apple Storem v Trafford Centre: „Lidé v době spuštění prodeje spekulovali o tom, jakým způsobem je iPhone ovlivní, a jak změní jejich životy. Někteří si mysleli, že jde zkrátka jen o mobilní telefon, který dokáže přehrávat hudbu, a který nabízí jen pár funkcí navíc. Jako fanoušci Applu si jej ale stejně pořídili,“ uvedl.

.