Zavřít reklamu

V druhé polovině dubna roku 1977 představila společnost Apple na veletrhu West Coast Computer Faire svou novinku s názvem Apple II. Tento počítač znamenal ve své době na poli informačních technologií skutečnou revoluci. Jednalo se o první stroj z produkce firmy Apple, určený opravdu pro masový trh. Na rozdíl od „stavebnicového“ Apple-I se jeho nástupce mohl pochlubit lákavým designem hotového počítače se vším všudy. Za design šasi počítače Apple II byl odpovědný Jerry Manock, který později navrhl třeba první Macintosh.

Kromě lákavého designu nabízel počítač Apple II klávesnici, kompatibilitu s BASIC a barevnou grafiku. Při představování počítače na zmíněném veletrhu nechybělo žádné z tehdejších velkých jmen v průmyslu. V době předinternetové přitahovaly podobné události doslova tisícovky zainteresovaných potenciálních zákazníků.

Na šasi počítače, kterým se Apple na veletrhu pochlubil, se kromě jiného skvělo také zbrusu nové logo společnosti, které veřejnost spatřila vůbec poprvé. Logo mělo dnes již ikonický tvar nakousnutého jablíčka a neslo barvy duhy, jeho autorem byl Rob Janoff. Jednoduchý symbol, vystihující název společnosti, tak nahradil předchozí kresbu z pera Rona Waynea, na níž se nacházel Isaac Newton sedící pod jabloní.

Steve Jobs si již od počátku své kariéry v Applu velmi dobře uvědomoval důležitost kvalitně představeného produktu. Přestože tehdejší West Coast Computer Fair neposkytoval zdaleka tak dobré podmínky, jako pozdější konference Applu, rozhodl se Jobs využít událost na maximum. Apple se rozhodl zaujmout potenciální zákazníky hned ze začátku, a proto na místě obsadil první čtyři stanoviště hned u hlavního vchodu budovy. Díky této strategické pozici byla nabídka cupertinské společnosti tím prvním, co návštěvníky hned po příchodu uvítalo. Na veletrhu ale Applu potenciálně konkurovalo více než 170 dalších vystavovatelů. Rozpočet společnosti nebyl zrovna nejvelkorysejší, a tak si Apple nemohl dovolit žádnou velkolepou výzdobu svých stánků. Na podsvícené plexisklo s novým logem to však stačilo. Na stáncích samozřejmě nechyběly ani vystavené modely Apple II – byl jich tu celý tucet. Jednalo se ale o nedokončené prototypy, protože hotové počítače měly spatřit světlo světa až v červnu.

Historicky druhý počítač z dílny Applu se brzy ukázal být velmi důležitou produktovou linií. Za první rok svého prodeje přinesl Apple II firmě příjem ve výši 770 tisíc dolarů. V následujícím roce to bylo již 7,9 milionu dolarů a v tom dalším dokonce 49 milionů dolarů. Počítač byl tak úspěšný, že ho Apple v jistých verzích produkoval až do počátku devadesátých let minulého století. Kromě počítače jako takového uvedl Apple v té době i svou první zásadní aplikaci, tabulkový software VisiCalc.

Apple II se v sedmdesátých letech zapsal do historie jako produkt, který pomohl Applu dostat se na mapu významných počítačových společností.

Apple II
.