Zavřít reklamu

Historie společnosti Apple se píše již od druhé poloviny sedmdesátých let minulého století, a stejně je to i s historií jablečných počítačů. V dnešním díle našeho „historického“ seriálu zavzpomínáme v krátkosti na Apple II –stroj, který se významnou mírou podílel na prudkém vzestupu popularity firmy Apple.

Počítač Apple II byl představen světu v průběhu druhé poloviny dubna roku 1977. Tehdejší vedení společnosti Apple se rozhodlo k představení tohoto modelu využít počítačového veletrhu West Coast Computer Faire. Apple II byl prvním počítačem z dílny společnosti Apple, který byl určen pro masový trh. Byl osazen osmibitovým mikroprocesorem MOS Technology 6502 s frekvencí 1MHz, nabízel 4KB – 48 KB RAM, a vážil něco málo přes pět kilogramů. Autorem designu šasi tohoto počítače byl Jerry Manock, který navrhl například také historicky první Macintosh.

Apple II

V sedmdesátých letech představovaly veletrhy výpočetní techniky zejména pro menší firmy jednu z nejvýznamnějších možností, jak se náležitě představit veřejnosti, a Apple této příležitosti tenkrát využil skutečně naplno. Firma se zde představila s novým logem, jehož autorem byl Rob Janoff, a měla také již o jednoho spoluzakladatele méně – v době konání veletrhu již Ronald Wayne ve firmě nepůsobil.

Steve Jobs si byl již tehdy velice dobře vědom toho, že výraznou část úspěchu nového produktu tvoří jeho představení. Zamluvil pro firmu čtveřici stánků ihned u vchodu do prostor veletrhu, takže prezentace Applu byla tím prvním, co návštěvníci spatřili po svém příchodu. Navzdory nepříliš vysokému rozpočtu se Jobsovi podařilo vyzdobit stánky tak, aby návštěvníky opravdu zaujaly, a počítač Apple II se při této příležitosti stal hlavním (a de facto jediným) lákadlem. Dalo by se říci, že vedení Applu vsadilo vše na jednu kartu, zanedlouho se ale ukázalo, že se toto riziko opravdu vyplatilo.

Oficiálně se počítač Apple II začal prodávat až v červnu roku 1977, velice rychle se ale stal poměrně úspěšným produktem. V průběhu prvního roku prodeje přinesl firmě Apple zisk ve výši 770 tisíc dolarů, v následujícím roce tato částka vzrostla na úctyhodných 7,9 milionů dolarů, v dalším roce se jednalo dokonce již o 49 milionů dolarů. V průběhu následujících let se Apple II dočkal několika dalších verzí, které firma prodávala ještě na počátku devadesátých let. Apple II nebyl jediným významným milníkem své doby. Světlo světa spatřil například také průlomový  tabulkový software VisiCalc.

.