Zavřít reklamu

Když 22. prosince roku 1999 začala společnost Apple distribuovat svůj revoluční LCD Cinema Display s úhlopříčkou úctyhodných dvaadvacet palců, neměla – alespoň co se rozměrů displeje týče – absolutně žádného konkurenta. Pojďme se na jablečnou revoluci na poli LCD displejů podívat o něco podrobněji.

LCD displeje, které byly na konci milénia běžně k dostání v obchodních sítích, se od novinky od Applu diametrálně lišily. Jednalo se tehdy o vůbec první širokoúhlý displej z produkce cupertinské společnosti s rozhraním pro digitální video.

Největší, nejlepší … a nejdražší

Kromě velikosti, tvaru a ceny ve výši neuvěřitelných 3999 dolarů byl dalším úchvatným aspektem nového Apple Cinema Display jeho tenký design. V současné době je „štíhlost“ produktů něco, co máme s Applem neodmyslitelně spojeno, ať už se jedná o iPhone, iPad nebo MacBook. V době, kdy byl Cinema Display vydán, však ještě posedlost Applu štíhlostí nebyla tolik patrná – o to více revolučním dojmem monitor působil.

„Monitor Cinema Display od společnosti Apple je zcela bezesporu tím největším, nejpokročilejším a především nejkrásnějším LCD displejem, který byl kdy v nabídce,“ uvedl v roce 1999 při představení displeje CEO Applu Steve Jobs. A v té době měl rozhodně pravdu.

Nejen barvy, které nabízel LCD Cinema Display, se s nabídkou jeho CRT předchůdců nedaly příliš srovnávat. Cinema Display nabízel poměr stran 16:9 a rozlišení 1600 x 1024. Hlavní cílovou skupinou pro Cinema Display byli profesionálové, zabývající se grafikou, a další kreativci, kteří byli poměrně frustrováni dosavadní nedostačující nabídkou ze strany Applu.

Cinema Display byl navržen tak, aby perfektně spolupracoval především s tehdejší high-endovou produktovou linií počítačů Power Mac G4. Ta tehdy nabízela vyšší grafický výkon a další pokročilé funkce, s nimiž cílila především na pokročilé uživatele jablečných produktů. Na fakt, že monitor je určen především pro kreativní tvorbu, odkazoval i design prvního modelu Cinema Display, který připomínal malířský stojan.

Steve Jobs představil Cinema Display v závěru Keynote v rámci „One More Thing“:

https://youtu.be/AQz51K7RFmY?t=1h23m21s

Název Cinema Display zase odkazoval na další možný účel využití monitoru, kterým bylo sledování multimediálního obsahu. V roce 1999 společnost Apple zároveň spustila i webovou stránku s filmovými trailery, kde si uživatelé mohli vychutnat ukázky z připravovaných snímků ve vysoké kvalitě.

Sbohem, CRT monitory

Společnost Apple pokračovala ve vývoji, produkci a distribuci CRT monitorů až do července roku 2006. Jablečné CRT monitory byly v prodeji od roku 1980, kdy se součástí počítače Apple III stal dvanáctipalcový Monitor ///. Na počátku nové éry displejů stál mimo jiné i LCD iMac G4, přezdívaný „iLamp“. Tento all-in-one počítač spatřil světlo světa v lednu roku 2002 a pyšnil se plochým patnáctipalcovým LCD monitorem – od roku 2003 byl iMac G4 k dispozici i se sedmnáctipalcovou verzí monitoru.

LCD displeje byly sice o poznání dražší než jejich CRT předchůdci, jejich používání s sebou ale neslo mnoho výhod v podobě snížené spotřeby energie, zvýšeného jasu a redukce efektu blikání, způsobeného pomalou obnovovací frekvencí CRT displejů.

Deset let a dost

Vývoj a výroba revolučních Cinema Display monitorů trvala zhruba jednu dekádu, monitory se ale prodávaly ještě nějaký čas po ukončení výroby. Postupem času docházelo k postupnému zvyšování uživatelských nároků a současnému zvětšování a vylepšování monitorů, jejichž úhlopříčka dosáhla až úctyhodných třiceti palců. V roce 2008 se Cinema displeje dočkaly významného vylepšení v podobě přidání vestavěné iSight webkamery. Apple ukončil produktovou linii Cinema Display v roce 2011, kdy je nahradil monitory Thunderbolt Display. Ty se na trhu neohřály zdaleka tak dlouho, jako jejich předchůdci – přestaly se vyrábět v červnu roku 2016.

Odkaz Cinema Display monitorů je ale stále velmi znatelný a můžeme ho pozorovat u kteréhokoliv z iMaců. Tento populární all-in-one počítač z jablečné dílny se totiž pyšní podobným širokoúhlým plochým displejem. Patřili jste také mezi majitele populárních Cinema displejů? Jak se vám zamlouvá současná nabídka ze strany Applu na poli monitorů?

 

Cinema Display Big
.