Zavřít reklamu
iWant

Z historie Applu: přichází Cinema Display, největší LCD displej na světě

iWant

Když 22. prosince roku 1999 začala společnost Apple distribuovat svůj revoluční LCD Cinema Display s úhlopříčkou úctyhodných dvaadvacet palců, neměla – alespoň co se rozměrů displeje týče – absolutně žádného konkurenta. Pojďme se na jablečnou revoluci na poli LCD displejů podívat o něco podrobněji.

LCD displeje, které byly na konci milénia běžně k dostání v obchodních sítích, se od novinky od Applu diametrálně lišily. Jednalo se tehdy o vůbec první širokoúhlý displej z produkce cupertinské společnosti s rozhraním pro digitální video.

Největší, nejlepší … a nejdražší

Kromě velikosti, tvaru a ceny ve výši neuvěřitelných 3999 dolarů byl dalším úchvatným aspektem nového Apple Cinema Display jeho tenký design. V současné době je „štíhlost“ produktů něco, co máme s Applem neodmyslitelně spojeno, ať už se jedná o iPhone, iPad nebo MacBook. V době, kdy byl Cinema Display vydán, však ještě posedlost Applu štíhlostí nebyla tolik patrná – o to více revolučním dojmem monitor působil.

„Monitor Cinema Display od společnosti Apple je zcela bezesporu tím největším, nejpokročilejším a především nejkrásnějším LCD displejem, který byl kdy v nabídce,“ uvedl v roce 1999 při představení displeje CEO Applu Steve Jobs. A v té době měl rozhodně pravdu.

Nejen barvy, které nabízel LCD Cinema Display, se s nabídkou jeho CRT předchůdců nedaly příliš srovnávat. Cinema Display nabízel poměr stran 16:9 a rozlišení 1600 x 1024. Hlavní cílovou skupinou pro Cinema Display byli profesionálové, zabývající se grafikou, a další kreativci, kteří byli poměrně frustrováni dosavadní nedostačující nabídkou ze strany Applu.

Cinema Display byl navržen tak, aby perfektně spolupracoval především s tehdejší high-endovou produktovou linií počítačů Power Mac G4. Ta tehdy nabízela vyšší grafický výkon a další pokročilé funkce, s nimiž cílila především na pokročilé uživatele jablečných produktů. Na fakt, že monitor je určen především pro kreativní tvorbu, odkazoval i design prvního modelu Cinema Display, který připomínal malířský stojan.

Steve Jobs představil Cinema Display v závěru Keynote v rámci „One More Thing“:

Název Cinema Display zase odkazoval na další možný účel využití monitoru, kterým bylo sledování multimediálního obsahu. V roce 1999 společnost Apple zároveň spustila i webovou stránku s filmovými trailery, kde si uživatelé mohli vychutnat ukázky z připravovaných snímků ve vysoké kvalitě.

Sbohem, CRT monitory

Společnost Apple pokračovala ve vývoji, produkci a distribuci CRT monitorů až do července roku 2006. Jablečné CRT monitory byly v prodeji od roku 1980, kdy se součástí počítače Apple III stal dvanáctipalcový Monitor ///. Na počátku nové éry displejů stál mimo jiné i LCD iMac G4, přezdívaný „iLamp“. Tento all-in-one počítač spatřil světlo světa v lednu roku 2002 a pyšnil se plochým patnáctipalcovým LCD monitorem – od roku 2003 byl iMac G4 k dispozici i se sedmnáctipalcovou verzí monitoru.

LCD displeje byly sice o poznání dražší než jejich CRT předchůdci, jejich používání s sebou ale neslo mnoho výhod v podobě snížené spotřeby energie, zvýšeného jasu a redukce efektu blikání, způsobeného pomalou obnovovací frekvencí CRT displejů.

Deset let a dost

Vývoj a výroba revolučních Cinema Display monitorů trvala zhruba jednu dekádu, monitory se ale prodávaly ještě nějaký čas po ukončení výroby. Postupem času docházelo k postupnému zvyšování uživatelských nároků a současnému zvětšování a vylepšování monitorů, jejichž úhlopříčka dosáhla až úctyhodných třiceti palců. V roce 2008 se Cinema displeje dočkaly významného vylepšení v podobě přidání vestavěné iSight webkamery. Apple ukončil produktovou linii Cinema Display v roce 2011, kdy je nahradil monitory Thunderbolt Display. Ty se na trhu neohřály zdaleka tak dlouho, jako jejich předchůdci – přestaly se vyrábět v červnu roku 2016.

Odkaz Cinema Display monitorů je ale stále velmi znatelný a můžeme ho pozorovat u kteréhokoliv z iMaců. Tento populární all-in-one počítač z jablečné dílny se totiž pyšní podobným širokoúhlým plochým displejem. Patřili jste také mezi majitele populárních Cinema displejů? Jak se vám zamlouvá současná nabídka ze strany Applu na poli monitorů?