Zavřít reklamu

V historii společnosti Apple najdeme kromě jiného také poměrně bohatou škálu monitorů. Patří mezi něj i Apple Studio Display, který byl poprvé představen koncem devadesátých let minulého století. V dnešním článku si ve stručnosti shrneme příchod, vývoj a historii tohoto monitoru.

Společnost Apple představila na jaře roku 1998 na veletrhu Seybold Seminars Expo spolu se svým Power Macintoshem G3 / 300 DT také svůj historicky první displej s LCD technologií. Tato tehdejší novinka nesla název Apple Studio Display, a úhlopříčka prvního modelu činila 15 palců. Monitor Apple Studio Display byl opatřen konektorem DA–15 pro připojení k počítači, kromě něj disponoval také dvojicí ADB portů, S–Video a Composite video portem. Nechyběl ani sluchátkový jack a RCA audio konektory. Apple Studio Display z roku 1998 měl sice bílou barvu, svým celkovým designem i kombinací použitých materiálů se ale podobal spíše již iMacu G3, se kterým Apple přišel o něco později. Primárně byl určený pro připojení k Power Macintoshi G3, k jeho chodu byl zapotřebí operační systém System 7.5 nebo novější. Jas monitoru Apple Studio Display činil 180 cd / m², novinka se prodávala za necelé dva tisíce dolarů.

V lednu následujícího roku Apple na konferenci MacWorld představil přepracovanou verzi tohoto monitoru. Tou dobou byl již na trhu zmíněný iMac G3 v provedení z barevného průsvitného plastu, a tomuto designu byl přizpůsoben také vzhled nového monitoru. Apple Studio Display z ledna roku 1999 byl k dostání v provedení Ice White a Blueberry, jeho jas činil 200 cd / m², a Apple u něj také snížil cenu na 1099 dolarů. O několik měsíců později Apple představil model s DVI a USB porty, který byl k dostání v bílém a grafitovém provedení. V roce 1999 také z dílny společnosti Apple vzešel 17″ CRT Apple Studio Display, stejně jako 21″ model. V roce 2000 byl spolu s ikonickou „kostkou“ Power Mac G4 Cube představen 15″ Studio Display, o rok později pak 17″ model s rozlišením 1280 x 1024 pixelů. V červnu roku 2004 společnost Apple uložila celou produktovou linii svých monitorů Studio Display k ledu, a ke slovu přišel širokoúhlý Apple Cinema Display.

.