Zavřít reklamu

Steve Jobs a Bill Gates jsou často považováni za rivaly, historie jejich vzájemného vztahu je ale ve skutečnosti mnohem komplexnější. Počátkem 90. let minulého století se dokonce obě tyto osobnosti sešly, aby v rozhovoru pro magazín Fortune promluvily o budoucnosti osobních počítačů.

Tato živá diskuse se konala při příležitosti desátého výročí uvedení prvního počítače IBM PC na trh. Článek se také zabývá tím, jaká budoucnost čeká oba muže, kteří jsou popisováni jako bývalí „zázrační chlapci počítačů, nyní třicátníci“. Poutavý rozhovor ukazuje, v jak odlišných kariérních fázích se oba v té době nacházeli. Gatesovi zbývalo ještě několik let do uvedení systému Windows 95, který znamenal skutečný vzestup společnosti Microsoft. Byl však již tedhy nesmírně úspěšný. Jobs naproti tomu (zatím ještě) živořil s NeXTem a Pixarem, dvěma společnostmi, které založily pozoruhodné druhé dějství jeho kariéry.

Rozhovor pro Fortune vedl Brent Schlender, který později napsal Jobsův životopis Becoming Steve Jobs. K významnému setkání došlo v Jobsově novém domě v kalifornském Palo Altu – a nebyla to náhoda. Jak Schlender vzpomíná ve své knize, Jobs si při rozhovoru „hrál na tvrďáka“. Trval na tom, aby se uskutečnil na jeho domácí půdě. Na rozdíl od prakticky všech ostatních Jobsových rozhovorů tento nepropagoval jeho nejnovější produkt.

Během rozhovoru se Jobs a Gates vzájemně popichovali způsobem, který si dnes těžko představíme například u generálního ředitele společnosti Apple Tima Cooka a spoluzakladatele Googlu Larryho Page. Oba se neustále špičkovali, Jobs měl tendence shazovat Microsoft, zatímco Gates obvinil Jobse z toho, že žárlí na popularitu Microsoftu.

Jobs na závěr prohlásil: „Windows přináší do osobních počítačů skvělé nové technologie, jejichž průkopníky jsou Apple a další. Ale zároveň – a je to už sedm let, co byl uveden Macintosh – si stále myslím, že desítky milionů majitelů PC zbytečně používají počítač, který je mnohem méně dobrý, než by měl být.“ Stál si také za názorem, že Apple by měl vyrábět vlastní počítače a software.

Rozhovor si můžete v angličtině přečíst zde.

.