Zavřít reklamu

iPhone 4 je řadou lidí dodnes považován za jakýsi klenot mezi smartphony od Applu. V mnohém byl převratný a předznamenal řadu významných změn na tomto poli. Od svých předchůdců se výrazně lišil a výjimečně nebyl světu představen v září, ale v červnu roku 2010 v rámci WWDC.

Revoluce v mnoha směrech

Přestože na iPhone 4 už nějakou dobu nelze rozběhnout novější (natož nejnovější) verze operačního systému iOS, najde se překvapivé množství lidí, kteří na něj nedají dopustit. Čtvrtá generace smartphonů od společnosti Apple přinesla uživatelům řadu velice důležitých funkcí a v mnoha směrech nastavila zcela nové standardy.

iPhone 4 spatřil světlo světa v tom samém roce, jako iPad. Pro společnost Apple to znamenalo nový milník a zároveň zahájení schématu vydávání „balíčku“ produktů, které se v menších obměnách opakuje dodnes. „Čtyřka“ přinesla řadu nových věcí, bez nichž si dnes smartphony od jablečné společnosti neumíme vůbec představit.

Patří mezi ně například služba FaceTime, v jejímž rámci spolu mohou bezplatně a pohodlně komunikovat majitelé jablečných zařízení, ve své době převratný 5mpx fotoaparát s LED bleskem, přední kamera ve VGA kvalitě nebo například výrazně vylepšené rozlišení Retina displeje, který se oproti displejům předchozích iPhonů pyšnil čtyřnásobkem počtu pixelů. iPhone 4 přišel i se zcela novým designem, který řada laiků i odborníků považuje za nejhezčí vůbec.

Nikdo není dokonalý

iPhone 4 nesl řadu prvenství, a prvenství se nikdy neobejde bez „dětských nemocí“. I „čtyřka“ se musela po svém vydání potýkat s řadou problémů. Jedním z nich byl takzvaný „Death Grip“ – jednalo se výpadek signálu, způsobený specifickým způsobem držení telefonu v dlani. Řada uživatelů si zase stěžovala na selhávání zadního fotoaparátu zařízení, na které nezabíral ani reboot. Objevovaly se i stížnosti na chybné zobrazení barev na displeji nebo žloutnutí jeho rohů a někteří z majitelů iPhonu 4 měli problém s tím, že telefon nezvládal multitasking podle jejich představ. Aféru „antennagate“ vyřešil Steve Jobs na tiskové konferenci 16. června 2010 příslibem bezplatného poskytnutí speciálního krytu typu „bumper“ majitelům iPhonu 4 a vrácení peněz těm, kteří si už bumper zakoupili. Aféra s anténou se ale neobešla bez následků – řešení s bumperem bylo společností Consumer Reports shledáno pouze dočasným a magazín PC World se rozhodl iPhone 4 vyřadit ze svého žebříku Top 10 mobilních telefonů.

Navzdory negativní pozornosti tisku i veřejnosti byla u antény iPhonu 4 prokázaná vyšší citlivost oproti anténě iPhonu 3GS a podle průzkumu z roku 2010 bylo 72% majitelů tohoto modelu se svým smartphonem velmi spokojeno.

Vzhůru do nekonečna

V roce 2011 se dva kousky iPhonu 4 podívaly i na mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Na telefony byla nainstalována aplikace SpaceLab, která za pomoci gyroskopu, akcelerometru, kamery a kompasu prováděla nejrůznější měření a výpočty včetně určování pozice smartphonu v prostoru bez gravitace. „Jsem si jistý, že je to první iPhone, který se dostane do vesmíru,“ uvedl tehdy Brian Rishikof, CEO společnosti Odyssey, která stojí za vývojem aplikace SpaceLab.

Zavzpomínejte si u oficiální reklamy na to, jak vypadal iPhone 4 a tehdejší verze iOS:

I dnes se stále ještě najde – byť poměrně nízké – procento uživatelů, kteří stále iPhone 4 používají a jsou s ním spokojení. Který z modelů iPhonů byste byli ochotní ponechat si po zbytek života? A který iPhone je podle vás nejlepší?

.