Zavřít reklamu

Ještě před tím, než se rozšířila popularita nejrůznějších hudebních i video streamovacích služeb za pravidelné měsíční předplatné, si uživatelé museli mediální obsah na internetu kupovat jednotlivě (nebo stahovat nelegálně, ale to už je jiný příběh). Jeden z legálních způsobů, jak si zakoupit oblíbenou skladbu či album, představoval online iTunes Store.

O úspěchu virtuálního obchodu společnosti Apple s mediálním obsahem svědčí mimo jiné to, že iTunes Store dosáhl v prosinci roku 2003 pětadvaceti milionů stažení. Vzhledem k tomu, v jakém období roce k tomuto významnému milníku došlo, asi nikoho nepřekvapí, že onou jubilejní skladbou se stala „Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!“ od Franka Sinatry.

iTunes Music Store byl v době, kdy tohoto milníku dosáhl, v provozu necelých osm měsíců. Steve Jobs v příslušném oficiálním prohlášení označil iTunes Music Store za „bezesporu nejúspěšnější online obchod s hudbou“. „Hudební fanoušci kupují a stahují z iTunes Music Store téměř 1,5 milionu skladeb týdne, což dělá 75 milionů skladeb ročně,“ upřesnil tehdy Jobs.

iTunes Music Store
Zdroj: MacWorld

V červenci následujícího roku se společnosti Apple podařilo prostřednictvím iTunes Music Store prodat již stou miliontou skladbu v pořadí – tentokrát šlo o Somersault (Dangermouse remix) od Zero 7. Uživatelem, který si tuto skladbu stáhl, byl Kevin Britten z města Hays ve státě Kansas. V současné době dosahuje počet skladeb, stažených z iTunes Music Store, řádově desítek miliard. Toto číslo ale už v budoucnu s největší pravděpodobností nijak závratně stoupat nebude – firmy, umělci i samotní uživatelé dávají již nějakou dobu přednost streamovacím službám, jako je Apple Music nebo třeba Spotify.

iTunes Music Store nabízel v roce 2003 svým zákazníkům opravdu bohatý katalog hudebních skladeb, čítající více než 400 tisíc položek od pěti nejvýznamnějších hudebních společností a více než dvou stovek nezávislých hudebních labelů. Každou z těchto skladeb bylo možné zakoupit za necelý jeden dolar. Velké oblibě se na iTunes Music Store těšily i dárkové poukazy – v říjnu roku 2003 dosáhla společnost Apple prodaných dárkových poukazů v hodnotě více než jeden milion dolarů.

Nakoupili jste si někdy hudbu na iTunes? Která byla vaše první zakoupená skladba?

Zdroj: Cult of Mac

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.