Zavřít reklamu

Produkty od Applu se častokrát vyznačují lepším zabezpečením než konkurence. To alespoň tvrdí samotný Apple, podle nějž se slušnou úrovní zabezpečení pyšní jak jablečný software, tak i samotný hardware. Tvrzení lze vnímat jako pravdivé. Cupertinský gigant totiž implementací některých funkcí skutečně dbá na celkové bezpečí a soukromí svých uživatelů, což jasně mluví v jeho prospěch. Díky tomu lze v rámci operačních systémů od Applu například maskovat e-mail, IP adresu, chránit se před trackery na internetu a podobně.

To byla ale krátká zmínka o softwarovém zabezpečení. Apple ale nezapomíná ani na hardware, který je v tomto ohledu nesmírně důležitý. Cupertinský gigant například již před lety do svých Maců zakomponoval speciální koprocesor s označením Apple T2. Tento bezpečnostní čip zajišťoval bezpečné spouštění/bootování systému, šifrování dat v celém úložišti a staral se o bezpečné fungování Touch ID. Prakticky stejným komponentem disponují také iPhony. Součástí jejich čipsetu z rodiny Apple A-Series je totiž takzvaný Secure Enclave, který funguje velice podobně. Je zcela samostatný a zajišťuje například správné fungování Touch ID/Face ID. Po přechodu na Apple Silicon je Secure Enclave také součástí desktopových čipů M1 a M2, kde nahradil Apple T2.

Je libo zabezpečení, nebo otevřenost?

Nyní se už dostáváme k samotné otázce. Jak už jsme zmínili hned v úvodu, zabezpečení jablečných produktů není tak úplně zdarma. Přináší totiž s sebou jistou daň v podobě uzavřenosti jablečných platforem či podstatně náročnější, mnohdy až neproveditelné, opravitelnosti. iPhone je nádhernou definicí uzavřeného operačního systému, nad kterým drží Apple absolutní moc. Pokud byste si chtěli například nainstalovat nějakou aplikaci, která není oficiálně k dostání, máte jednoduše smůlu. Jedinou možností je oficiální obchod App Store. To platí i v případě, kdy si vyvinete vlastní appku a chcete ji sdílet například s přáteli. V takovém případě se nabízí jediné řešení – musíte si zaplatit účast v Apple Developer Program a následně až můžete appku distribuovat ve formě testování, nebo jako ostrou verzi pro všechny skrze App Store.

Na druhou stranu tak ale Apple dokáže svým uživatelům garantovat jistou kvalitu a bezpečnost. Každá aplikace, která vstupuje do oficiálního obchodu aplikací, musí projít samostatnou kontrolou a posouzením, zda splňuje veškeré podmínky a pravidla. Vcelku podobně jsou na tom i jablečné počítače. Ty sice nejsou tak uzavřenou platformou, ale s přechodem od procesorů Intel na vlastní čipsety Apple Silicon přišly poměrně zásadní změny. Nyní ale nemáme na mysli navýšení výkonu či lepší úspornost, ale něco trošku jiného. Přestože si Macy na první pohled znatelně polepšily, a to i z hlediska samotného zabezpečení, dočkali jsme se poměrně zásadního nedostatku. Nulová opravitelnost a modularita. Právě tento problém trápí řadu jablíčkářů po celém světě. Jádrem počítačů je totiž samotný čipset, který na jedné křemíkové desce kombinuje procesor, grafický procesor, Neural Engine a řadu dalších koprocesorů (Secure Enclave apod). K čipu je pak ještě napevno připojena jednotná paměť a úložiště. Pokud by tedy selhala byť jen jediná část, máte zkrátka smůlu a nic s tím nenaděláte.

Tento problém postihuje zejména Mac Pro, který se svého přechodu na Apple Silicon stále nedočkal. Mac Pro totiž staví na tom, že se jedná o profesionální počítač pro ty nejnáročnější uživatele, kteří si jej navíc mohou přizpůsobit k vlastním potřebám. Zařízení je totiž kompletně modulární, díky čemuž lze běžným postupem vyměnit grafické karty, procesor a další komponenty.

apple privacy iphone

Otevřenost vs. Opravitelnost?

V závěru se ještě nabízí jedna zásadní otázka. Bez ohledu na přístup Applu je totiž důležité vnímat, co vlastně chtějí samotní jablíčkáři, a zda tedy preferují spíše vyšší úroveň zabezpečení, nebo otevřenost a opravitelnost svých jablíček. Tato diskuze se otevřela i na subredditu r/iPhone, kde v anketě lehce vítězí ono zabezpečení. Jaký je váš názor na tohle téma?

.