Zavřít reklamu

S programováním vlastních aplikací a nástrojů pro operační systémy od Applu může začít doslova každý. Jedinou podmínkou je mít jablečný počítač a chuť se vzdělávat. Následně už je to poměrně jednoduché: stačí si přímo z Mac App Storu stáhnout vývojové prostředí Xcode a pustit se do vývoje svých vlastních výtvorů. V tomto ohledu vás prakticky nic neomezuje – aplikací tedy můžete připravit kolik jen uznáte za vhodné. Naučit se programovat pro iOS, macOS, tvOS či watchOS tedy může doopravdy každý. Apple zároveň nabízí sérii nejrůznějších tutoriálů, které vysvětlují základy, jednotlivé technologie či rovnou demonstrují vývoj některých aplikací od A po Z. Každý si tak přijde na to své, nehledě na to, zda preferuje čtení dokumentace, nebo takzvanou školu hrou.

Přestože prostředí Xcode i zmiňované tutoriály či dokumentace jsou  k dostání zcela zdarma, tak i přesto si Apple v jeden okamžik řekne o předplatné, které vás může posunout o něco vpřed. Každý vývojář se totiž může zapojit do takzvaného programu Apple Developer Program, za což si Apple účtuje 99 dolarů ročně. Pokud zvažujete, že se začnete učit programovat například ve Swiftu a zvažujete pořízení této licence, pak je tento článek přímo pro vás. Společně se totiž zaměříme na výhody účasti v programu a zodpovíme si, zda jej vůbec potřebujete.

Co přináší Apple Developer Program

V první řadě si pojďme posvítit na to, co účast v rámci Apple Developer Programu vlastně přináší. Hned v první řadě je nutné zmínit, že tím jakožto vývojáři získáte přístup k beta testování nových operačních systémů, čímž se můžete nejen že podílet na jejich optimalizaci, ale také využít konkrétní novinky a zapracovat je do vlastních aplikací. Řešení stejně tak zpřístupní řadu poměrně užitečných nástrojů. Prakticky tak budete mít po ruce úplně vše, co Apple svým vývojářům nabízí.

Bezesporu úplně hlavním důvodem pro připojení k programu je možnost následné distribuce. Až po zaplacení se totiž stanete ověřeným vývojářem, který tak získá nárok na publikování svých výtvorů do obchodu aplikací (Mac) App Store. To je obzvláště důležité při vývoji iOS appek. V rámci operačního systému iOS lze nový software instalovat pouze z jediného zdroje – z oficiálního App Storu – jelikož sideloading není podporovaný. Bez Apple Developer Program tak nemáte šanci svůj výtvor dostat k lidem. Vyzkoušet si jej můžete nanejvýš v rámci Simulatoru (macOS), nebo na vlastním zařízení. Jiná možnost se ale nenabízí.

Pro distribuci a následnou správu se konkrétně otevírá takzvaný App Store Connect neboli prostředí pro vývojáře, kteří zde mohou kompletně spravovat své aplikace, vývojové týmy, odpovídat na recenze, nastavovat ceny a předplatná, řešit aktualizace či připravovat software k beta testování/internímu použití. S tím také souvisí přístup k detailním statistikám s různými metrikami. Jedná se tak o jedno místo, kde najde vývojář vše ke svému softwaru – ať už z hlediska jeho správy či analytické údaje.

xcode 14

V případě systému macOS lze ale Mac App Store zcela obejít. I přesto si však vaše aplikace můžete nechat oficiálně notarizovat od Applu, díky čemuž budou podepsány přímo vaším Developer ID. Při pokusu o jejich instalaci/spuštění se pak macOS nebude obávat o bezpečnost, jelikož bude vědět, že jde o software od známého vývojáře. Ultimátní výhodou je také Code-level support, kdy se můžete spojit přímo se softwarovými inženýry od Applu a prodiskutovat s nimi některý z problémů, které sužují vaše výtvory.

Kdy se zapojit do Apple Developer Program

V závěru ještě přejděme k poměrně zásadní otázce. Kdy je vhodné se do Apple Developer Program zapojit a investovat tak 99 dolarů ročně? hned z počátku musíme zmínit, že zrovna univerzální odpověď na tuto otázku bohužel neexistuje – ve finále totiž záleží na každém jednom vývojáři, jeho plánech a preferencích. Pokud ale s vývojem aplikací pro Apple platformy začínáte a teprve se učíte, pak pravděpodobně nemá smysl se do programu hnedka zapojovat. Jakmile naberete potřebné zkušenosti a dobrý nápad, který byste rádi dostali mezi lidi, pak už je tato možnost na místě. Z počátku se ale hravě obejdete i bez placení.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.