Zavřít reklamu

V březnu tohoto roku, bylo v Brně založeno česko-slovenské vývojářské herní studio „Alda Games“. Studio na nic nečekalo a už po několika měsících vydalo první hru s názvem Zachraň šneka. A jak lze z této hry usoudit, Alda Games hry vyvíjí opravdu kvalitně. V současné době připravují další hru, která je zatím tajemstvím. Myslím si, že po velkém úspěchu „Zachraň Šneka“, se máme na co těšit. Hra se dlouhou dobu držela na předních příčkách jak v českém, tak i v zahraničních App Storech.

Zachraň šneka Alda Games

Co je myšlenkou celé hry? Jde o záchranu usměvavého šneka před padajícími kameny nebo paprsky slunce. Tato logická hra vás nutí vymýšlet, jak kombinovat věci, které máte k dispozici. V prvních kolech je to pochopitelně jednoduché, uchopíte tužku a šneka tužkou překryjete tak, aby byl v bezpečí. Postupem času se dostanete do úrovní, ve kterých máte například jen knoflík a minci. Teprve tady přichází ta prává zábava z logické hry.

Hra je zdarma bez otravných nákupů, bez reklam, česky a krásně ručně nakreslená. Tyto výhody u hry, která je nabízená zdarma, vidíme málokdy. K dispozici máte 24 úrovní a postupně s každou následující její obtížnost stoupá. Ve vyšších úrovních narazíte i na nástrahy v hracím poli. Mnohdy se musíte nejdříve zamyslet, jakým směrem šneka povedete, aby jste jej dovedli co nejrychleji do bezpečí. Ale pozor! Ve hře se hodnotí mimo jiné i čas, jak dlouho vám trvá vyřešení rébusu s plžem. Proto je žádoucí jednat co možná nejrychleji. Pokud se vám hned napoprvé nepovede šneka zachránit, nic se neděje, prostě si danou úroveň zopakujete.


Když jsem hrál Zachraň šneka, nenašel jsem žádný velký problém nebo chybu. Hra je opravdu skvělá a všem jí mohu doporučit. Jak těm nejmenším, tak i těm větším. Při hraní mě zaujala krásně nakreslená hrací pole. V některých úrovních natolik, že bylo pro mě zážitkem a potěšením v nich uspět. Ve hře mně chyběla snad jen hudba v pozadí. To však považuji za nepatrný problém, který mně v žádném případě nemohl připravit o radost z hraní této hry.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/zachran-sneka/id657768533?mt=8″]

Když jsem dostal za úkol napsat tuto recenzi, napadlo mě, že bych rád položil vývojářům herního studia Alda Games několik otázek. Zeptal jsem se na ně Matěje Brendzy a on mi ochotně odpověděl.

Jak jste začínali? Co bylo vaše první „dítko“? Jak vlastně vznikl váš vývojářský tým?
Dali sme sa dohromady ako partia kamarátov, ktorí sa už dlhšie pohybujú v hernom svete. Viacerí členova tímu pracovali na známom hernom portále Raketka.cz či iných projektoch, týkajúcich sa virtuálnej zábavy. S nápadom založiť vlastné štúdio a vyvíjať hry prišiel Aleš Kříž, hlavný vývojár a producent štúdia Alda Games, ktorý nás zjednotil a správne nakopol :)

Zachraň šneka je naša absolútna prvotina. Pri práci na titule sme sa toho veľmi veľa naučili a utvrdilo nás to v tom, že toto je cesta, ktorou chceme ísť ďalej. Vývoj Šneka zabral 3 mesiace a hneď po jeho publikovaní sme sa pustili do ďalšieho zaujímavého počinu. Zatiaľ vám môžem prezradiť, že to bude niečo masívne… multiplayer a online.

Kolik vás tedy je? Mate nějak rozděleny své funkce nebo každý dělá vše?
Keďže sa tím Alda Games postupne rozrastá, definitívne číslo vám momentálne povedať neviem. Jadro štúdia však pozostáva zo 6 ľudí, ktorí majú pridelené kompetencie – skrátka robia to, čo im ide najlepšie. Na kreatíve či vymýšľaní konceptov ale pracujeme všetci dohromady.

Kdo vaší hře dal vizuální tvář?
Na vizuálnej stránke hry sa podieľali dvaja veľmi šikovní umelci. Nela Vadlejchová vytvorila ilustrácie a o dizajn sa postaral Adam Štěpánek.

Zachraň šneka Alda Games

Co používáte pro vývoj aplikací?
Celý vývoj prebieha v prostredí herného enginu Unity 3D. Toto riešenie nám plne vyhovuje a pre naše potreby ponúka dostatočné možnosti.

Hru nabízíte zdarma. Je to vaše promo?
Zachraň šneka má pre nás zvláštny význam, preto sme sa rozhodli, že titul českým a slovenským hráčom poskytneme úplne zadarmo. Sme zástancami idey, že hry majú byť vytvárane pre zábavu a nie pre peniaze, takže aj pri našich budúcich tituloch budeme k platobným modelom pristupovať veľmi opatrne.

iOS zařízení je u nás relativně málo. Proč jste se rozhodli vyvíjet pro tuto platformu?
Pre iOS sme sa rozhodli predovšetkým kvôli vynikajúcej kompatibilite zariadení od Apple. V tíme sme navyše z väčšiny „jablíčkári“, takže nebolo o čom. Hru sme ale medzitým skompilovali aj pre Android, no pre veľkú rozmanitosť mobilných zariadení s týmto systémom sme veľa času strávili optimalizáciou a následným testovaním.

Čí je nápad se šnekem?
Hm… prečo sme sa zaoberali práve nepriaznivým osudom šneka? Prišlo to spontánne. Vedeli sme, že chceme niečo zachraňovať, rozpútal sa brainstorming a spásy sa dočkal malý usmievavý šnek.

Díky za rozhovor!

Odborný Apple magazín zaměřený na návody, recenze, novinky a názory, týkající se společnosti Apple a jejich produktů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Vyzkoušel jsem pár úvodních úrovní. Nápad je to téměř 100% ukradený z her Cover Orange 1 a 2, které už jsou na App Store velice dlouho.

    Ježiši a milion podobných her existovalo i před tím pomerančem. :-) To je zase móda, říkat inspiraci krádež.

    Tohle je ale zadarmo a hodně povedené, levelů je dostatek a pobaví to víc než dobře.

celý text

Čtěte více.