Zavřít reklamu

Společnost Intel nedávno uvedla na trh vlastní chytré brýle. Odborná i laická veřejnost příchod této novinky přivítala rozporuplně – všichni si jistě pamatujeme na rozpačité uvedení Google Glass. Brýle Intel Vaunt jsou ale jiné. V čem?

Kontroverze od Googlu

Když v roce 2013 uvedla společnost Google na trh své Google Glass, zprvu se zdálo, že se chytrým brýlím blýská na lepší časy. Google Glass měly sloužit například k zobrazování notifikací ze smartphonu doslova před zraky uživatele nebo k nahrávání záznamu, a podporovaly ovládání gesty.

Vypadalo to, že další prvek, známý dosud spíše ze sci-fi filmů, se stal skutečností. Jen málokdo si asi tehdy pokládal otázku, co se může pokazit. Pokazilo se toho ale poměrně dost. V každodenním používání brýlí bránil běžným uživatelům jejich nepříliš kompaktní a nepříliš elegantní vzhled, poměrně vysoká cena a v neposlední řadě také otázky, spojené s ochranou soukromí, a související s nahrávacími funkcemi brýlí.

Vítej, rozšířená realito

Několik let po uvedení Google Glass došlo k boomu virtuální a rozšířené reality a s tím spojených zařízení – včetně brýlí a headsetů. Vedle modelů brýlí, které jsou v běžném provozu jen stěží použitelné, přišla společnost Intel s novinkou, která má obrovský potenciál přesvědčit běžné uživatele i odborníky o tom, že chytré brýle nejsou ani nemotorným, nákladným doplňkem pro bohaté geeky, ani nerealizovatelným sci-fi prvkem.

Za brýlemi s názvem Vaunt stojí skupina New Design Group, které se podařilo integrovat do jednoduchého, elegantního a skutečně nositelného designu šikovný a užitečný systém, který splní nároky nejednoho uživatele. Chytré brýle coby mainstreamový prvek jsou díky Intelu opět o krůček blíže realitě.

Vzhled až na prvním místě

Nemá cenu předstírat, že v případě chytrých brýlí nejde o styl. Vzhled byl jedním ze směrů, v nichž Google Glass pokulhávaly, a také jedním z důvodů, proč si u široké veřejnosti nezískaly přílišnou oblibu.

Vaunt od Intelu neváží více než 50 gramů, což je řadí na špičku žebříčku chytrých brýlí a brýlí pro rozšířenou realitu, co se lehkosti týče. Zároveň se jejich tvůrcům podařilo dosáhnout elegantního, „běžného“ vzhledu, díky kterému se na první pohled v ničem neliší od standardních brýlí. První recenze brýlí Vaunt vyzdvihují jejich minimalistickou eleganci a nerušivý vzhled, zcela oprostěný od prvků, jako je kamera nebo mikrofon. Vaunt jsou tedy prvkem skutečně nositelné chytré elektroniky.

Co se skrývá za sklem

Možná vás napadne, že za oběť elegantnímu vzhledu a minimální váze musela padnout technologická stránka brýlí. Do jisté míry máte pravdu. Jediný současný model Intel Vaunt, který je na trhu, slouží zatím skutečně jen k zobrazování notifikací a základních informací, jako je třeba trasa, přímo před váš zrak. Klíčové je ale slovo „zatím“.

Díky tomu ale Vaunt ušetří uživatelům spoustu času, který by jinak strávili kontrolou displeje při každém zapípání nebo zavibrování smartphonu. Jedná se sice jen o vteřiny, ale pokud se sečtou, ukousne to z vašeho produktivního dne nezanedbatelnou část, nemluvě o tom, že všichni máme tendence na smartphonu rozklikávat i ty notifikace, které by jinak mohly v klidu počkat.

A okamžitý přístup k informacím, stejně možnost rozhodnout se, kterými z těchto informací se budeme bezprostředně zabývat, se v dnešní době velice cení.

Možnosti budoucnosti

Vaunt je kompletní dílo společnosti Intel. Brýle nemají displej a veškerý obsah v podobě výstupů z připojeného smartphonu je prostřednictvím miniaturní laserové diody promítán přímo na sítnici oka uživatele. Spárování se smartphonem probíhá prostřednictvím Bluetooth protokolu, mezi další vybavení brýlí patří například akcelerometr.

Intel se nijak netají tím, že že podoba aktuálních Vaunt rozhodně není finální, a že je ještě spousta aspektů, na nichž je potřeba pracovat. Mezi ně patří například ovládání brýlí, které Intel plánuje řešit buďto pohybem očí, nebo hlasovými příkazy. Nové funkce s sebou nesou nutnost hardwarových změn – a tedy i jistých změn ve vzhledu brýlí. A protože Intel určitě nehodlá opakovat jednu ze zásadních chyb, kterých se Google dopustil, bude jistě potřebovat dostatek času k tomu, aby se mu podařilo vylepšení zakomponovat do brýlí, aniž by byla výrazně narušena jejich estetika nebo pohodlnost jejich nošení.

Posouvat se chybami

Bylo by zcestné, nesprávné a nefér a označovat Google Glass za jednoznačné selhání. Ze strany Googlu šlo v mnoha směrech o revoluční krok, v němž Google neměl mnoho příkladů, které by mohl následovat. Svými chytrými brýlemi jednoznačně dokázal, že cesta tímto směrem určitě existuje, a zároveň také svým následovníkům předvedl, kterými směry není příliš radno se vydávat. V technologii, stejně jako v řadě jiných oborů, platí, že chyby jsou užitečné, protože nás posouvají dál.

.