Zavřít reklamu

Patříte-li mezi věrné čtenáře našeho magazínu, tak jste dost možná zaregistrovali unikátní sérii článků, ve které jsme se společně podívali na to, jak můžete začít s gravírováním. Tato série článků měla opravdu velký úspěch a i přesto, že jsme se dostali k posledním dílům před několika dlouhými týdny, tak mi neustále mnoho čtenářů píše o radu, čehož se velmi vážím. Postupně mi ale psaní o gravírování a dalších podobných činnostech začalo svým způsobem chybět, a tak jsem se rozhodl, že se pustím do dalšího seriálu. Tentokrát se ale nebude jednat o gravírování, nýbrž o 3D tisk, který lze považovat za jakési dvojče gravírování.

Nový seriál Začínáme s 3D tiskem je tady

Tímto bych vám tedy chtěl představit nový seriál Začínáme s 3D tiskem, který se bude nést v podobném duchu jako seriál Začínáme s gravírováním. Postupně se tedy společně podíváme na to, jakým způsobem může naprosto obyčejný člověk začít tisknout na 3D tiskárně. Prvně se budeme věnovat výběru tiskárny, následně si řekneme více o skládání. Postupně se dostaneme k prvnímu tisknutí, projdeme si veškeré potřebné kroky pro kalibraci a ukážeme si, jakým způsobem lze stahovat a tisknout 3D modely. Zkrátka a jednoduše, tento seriál bude doopravdy velmi nabušený a už nyní si troufám říci, že bude rozsahem delší než právě původní zmíněný seriál.

Tip: Pokud zatím o 3D tisku nic nevíte, doporučujeme k přečtení i článek Jak funguje 3D tiskárna, který popisuje principy, na kterých jednotlivé technologie 3D tisku fungují.

3d_tiskarna_prusa_mini_6

Vůbec poprvé jsem se s 3D tiskem osobně setkal na střední škole, tedy zhruba nějaké 3 roky nazpátek. Nutno podotknout, že už v té době mě 3D tisk nadchl, každopádně jsem se dlouhou dobu odhodlával k tomu, abych si nějakou 3D tiskárnu pořídil. Dobrou zprávou však je, že jsem se nakonec doopravdy dočkal, byť jsem si tedy tiskárnu vyloženě nepořídil, ale byla nám dodána společností PRUSA. Tato česká společnost patří mezi přední výrobce 3D tiskáren, a to nejen v Česku, ale po celém světě. 3D tiskárny PRUSA proslavily 3D tisk a ve světě tiskařů jsou známé tím, že je „stačí složit a ihned se můžete vrhnout do tisku“. Ono se to ale samozřejmě jednoduše řekne. Pravdou každopádně je, že tiskárny PRUSA jsou doopravdy sestrojené tak, aby je mohl využívat naprosto každý, bez nutnosti programování a ostatních technických znalostí. Bez základnách znalostí se ale samozřejmě neobejdete.

3dp_prusai3mk2_prusa_logo

Dostupné tiskárny od PRUSA

V portfoliu společnosti PRUSA se aktuálně nechází hned několik tiskáren. Nám do redakce dorazila vylepšená verze Prusa MINI+, tedy nejmenší dostupná tiskárna od společnosti PRUSA. Dále je v době psaní tohoto článku k dispozici 3D tiskárna Prusa i3 MK3S+, která je tedy větší a mezi uživateli rozšířenější – svým způsobem se jedná o jakýsi ikonický model. Kromě těchto dvou 3D tiskáren je k dispozici ještě Prusa SL1S SPEED, avšak ta už je na úplně jiné úrovni a pro jedince, kteří chtějí s 3D tiskem začít, je nezajímavá. Vzhledem k tomu, že v redakci máme MINI+, tak se budeme zabývat především tisknutí na této 3D tiskárně, okrajově se pak možná sem tam zmíníme o větším bratrovi v podobě i3 MK3S+. Nutno však podotknout, že základy jsou pro všechny 3D tiskárny totožné, tudíž to, co se v tomto seriálu dozvíte, využijete také u jiných 3D tiskáren.

Original Prusa MINI+

Pojďme si společně v této části článku představit 3D tiskárnu MINI+, se kterou budeme celou dobu pracovat. Konkrétně se tedy jedná o malou a kompaktní tiskárnu, která má tiskový prostor 18×18×18 cm. Jedná se tak o naprosto ideální tiskárnu pro začátečníky, kteří se chtějí naučit pracovat s 3D tiskárnou. Popřípadě lze MINI+ využít také jakožto sekundární tiskárnu pro případy, že by se ta primární nějakým způsobem pokazila. MINI+ je k dispozici ve dvou zbarveních, a to buď v černo-oranžové, anebo v černé, navíc k tomu si můžete za příplatek pořídit i senzor filamentu či speciální tiskový plát s rozdílnými povrchy – o těchto součástech si řekneme více v dalších dílech. MINI+ dále nabízí barevnou LCD obrazovku, jednoduché ovládání, zobrazení modelů před tiskem, LAN konektor pro připojení do sítě a mnoho, mnoho dalšího. Tohle všechno získáte za 9 990 korun v případě stavebnice. Jestliže nechcete tiskárnu skládat a chcete, aby vám byla doručena složená, tak si připlatíte tisíc korun navíc.

Original Prusa i3 MK3S+

3D tiskárna Prusa i3 MK3S+ patří aktuálně mezi bestseller. Jedná se o nejnovější verzi původní oceňované 3D tiskárny MK3S, která přichází s mnoha vylepšeními. 3D tiskárna MK3S+ konkrétně nabízí sondu SuperPINDA, díky které je možné dosáhnout ještě lepší kalibrace první vrstvy – o SuperPINDA a nastavení první vrstvy se rozpovídáme v dalších dílech. Došlo také k využití lepších ložisek a ke všeobecnému vylepšení. MK3S+ je k dispozici ve dvou barevných provedeních, a to v černo-oranžové a černé, pořídit si můžete také speciální tiskový plát s odlišnými povrchy pro tisknutí různých materiálů. 3D tiskárna MK3S+ se dále pyšní tím, že je velmi tichá a rychlá, dále disponuje funkcí pro zotavení ze ztráty napájení a senzorem filamentu. Tiskový prostor této tiskárny je až 25×21×21 cm – na této ploše už toho lze vymyslet rozhodně více. Tato tiskárna je samozřejmě oproti MINI+ dražší. Za stavebnici zaplatíte 19 990 korun, pokud skládat nechcete, tak si připravte 26 990 korun.

Skládačka nebo už složená?

U obou výše zmíněných tiskáren jsem uvedl, že jsou k dispozici ve verzi skládačky, anebo již složené. Někteří z vás se teď dost možná ptají, zdali by měli sáhnout právě po skládačce, anebo zdali by měli připlatit a nechat si tiskárnu doručit již složenou. Za mě osobně bych většině jedincům doporučil skládačku. Při skládání si totiž uděláte alespoň přibližný obrázek o tom, jak tiskárna funguje. Navíc k tomu, pokud se něco pokazí, tak budete schopni tiskárnu bez problémů částečně rozebrat, jelikož už prostě a jednoduše víte, jak na to. Je ale nutné brát v potaz, že ke složení budete potřebovat celkem pevné nervy a hlavně dostatek času. Nejde ani tak o to, že by byl například špatný návod ke složení, zkrátka se ale prostě jedná o relativně složitou stavbu – více o sestavení si povíme v dalším díle. Již složenou tiskárnu bych doporučil jedincům, kteří na skládání nemají čas, a kteří si nekupují první 3D tiskárnu.

mk3s skládačka

Závěr

V tomto pilotním díle nového seriálu Začínáme s 3D tiskem jsme se společně podívali na výběr dostupných tiskáren od společnosti PRUSA. Konkrétně jsme se věnovali dvěma hlavním 3D tiskárnám MINI+ a MK3S+, které si aktuálně můžete pořídit. Ve druhém dílu našeho seriálu se podíváme na to, jak se 3D tiskárna od PRUSA skládá, pokud si ji tedy pořídíte ve formě stavebnice. Již nyní můžeme prozradit, že se sice jedná o složitý, ale na druhou stranu zábavný proces, který budete chtít dokončit co možná nejrychleji, abyste se ihned mohli vrhnout do tisknutí. Nutno však podotknout, že po složení vás čeká ještě relativně dlouhá cesta k tomu, abyste mohli začít tisknout. Nebudeme vás ale zbytečně „dráždit“ předem.

3D tiskárny PRUSA koupíte zde

3d_tiskarna_prusa_mini_5
.