Zavřít reklamu

Snili jste někdy o tom, že si domů pořídíte 3D tiskárnu, gravírovačku, anebo jakýkoliv jiný podobný stroj? Mnozí kutilové možná ano, avšak většinu z nich mohlo odradit hned několik věcí. Ještě před několika lety byla cena těchto zařízení opravdu vysoká a dá se říct, že pod desítky tisíc jste se jednoduše nemohli dostat. Pokud jste tedy chtěli svou vlastní 3D tiskárnu či gravírovačku za méně peněz, tak jste ji museli koupit „rozloženou“ a doma ji složit a naprogramovat.

Tyhle problémy se ale vyskytovaly před několika lety. Jak to tak v oblasti technologií bývá, tak se postupem času nedostupné věci stávají dostupnými, a tak stejně to je v případě zmíněných 3D tiskáren a gravírovaček. V momentální době můžete na různých tržištích (samozřejmě především těch čínských) zakoupit různé stroje, které vám sice přijdou v rozloženém stavu, avšak složit je není vůbec těžké – jako byste skládali nábytek z jednoho nejmenovaného švédského obchodního domu. Vzhledem k tomu, že i já patřím mezi tyto „kutily“ a technologie v podobě těchto domácích strojů mě velmi zajímají a nejsou mi cizí, tak jsem se osobně rozhodl k zakoupení gravírovacího stroje, a to hned dvakrát.

Před několika lety se mi vnukla myšlenka pro vytváření vlastních krytů z luxusního materiálu. Prodávat však kryty jen z luxusního materiálu není bůhvíjak zajímavé. Napadlo mě, že by mohlo být fajn tento materiál svým způsobem „okořenit“ – a to zákazníkovou personalizací. V hlavě se mi utvořila myšlenka vypalování. Rozhodl jsem se tedy pohledat určité informace a tak nějak jsem se dostal ke gravírovacímu stroji. Netrvalo to vůbec dlouho a rozhodl jsem se pro objednání prvního vlastního gravírovacího stroje, a to od společnosti NEJE. Ten mě před dvěma lety vyšel i se clem na nějaké čtyři tisíce. Co se týče specifikací, tak jsem byl schopen vygravírovat plochu cca 4 x 4 cm, což v době iPhonu 7 či 8 bez problémů dostačovalo. Ovládání mé první gravírovačky bylo velmi jednoduché – v programu jsem si nastavil sílu laseru, vložil do něj obrázek a spustil gravírování.

ortur laser master 2
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

Jak jistě víte, tak v posledních letech se Apple rozhodl svůj „výroční“ model s označením X zvětšit – a tak vznikl model XS Max, letos jej doplnila nová řada v podobě 11 Pro Max. A právě v tomto případě už gravírování o velikosti 4 x 4 cm nebylo dostačující. Rozhodl jsem se tedy, že si objednám novou gravírovačku – a po těch dvou letech jsem na nové typy hleděl s otevřenou pusou. Pokrok byl v tomto případě opravdu neskutečný a já si za stejné peníze mohl koupit gravírovací stroj, který dokázal gravírovat na plochu téměř desetkrát větší. V případě těchto věcí se nesnažím být skromný a rád si připlatím za kvalitu či ověřené produkty. Rozhodl jsem se tedy pro gravírovačku ORTUR Laser Master 2, která mi byla sympatická jednak svou cenou, jednak vzhledem, a jednak také oblíbeností.

Ortur Laser Master 2:

Gravírovačka mi po objednání přišla z Hong Kongu asi po čtyřech pracovních dnech, což jsem rozhodně nečekal. Každopádně, jak už to u těchto dražších věcí ze zahraničí bývá, tak je nutné platit DPH (a popřípadě clo). To mě vyšlo na nějakých 1 300 korun, tudíž mě gravírovačka vyšla celkově na něco málo okolo sedmi tisíc. Řešení doplatků je u dopravních společností v dnešní době velmi jednoduché. Společnost vás kontaktuje, vy si na celním úřadu vytvoříte jakýsi identifikátor, který poté s vašimi údaji zadáte do webové aplikace, a je hotovo. Poté už jen stačí stačí přesně popsat, co se v balíku nachází a vyčkat na nacenění. Doplatek lze poté uhradit platební kartou. Celý proces řešení těchto doplatků tak můžete zfouknout během jednoho dne, a to za nějakých patnáct minut.

Já, jakožto velký nedočkavec, jsem samozřejmě ihned po příchodu balíku domů musel gravírovačku složit. Gravírovačka vám přijde zabalená v podlouhlé krabici, která je vystlaná polystyrenem tak, aby nedošlo k poškození. V balení se v mém případě kromě gravírovačky nacházel návod k sestrojení a použití a materiály, se kterými jsem mohl gravírovací stroj vyzkoušet. Co se týče samotného sestrojení, tak to mi zabralo asi dvě hodiny. Tím nechci říct, že by byl návod úplně nepřesný, avšak je pravda, že ne všechny kroky v něm byly přesně vysvětleny. Po sestrojení stačilo gravírovačku zapojit k počítači a do sítě, nainstalovat ovladače s programem a bylo hotovo.

I takto mohou vypadat finální produkty vyrobené pomocí gravírovačky:

A co tímto článkem vůbec chci říct? Všem lidem, kteří se z nějakého důvodu bojí objednávat z Číny (například z AliExpressu), bych chtěl sdělit, že se rozhodně nejedná o nic složitého a hlavně je celý proces bezpečný. Většina lidí má strach si z čínských internetových tržišť objednat věc za pár desítek korun, a to naprosto bezdůvodně. I ty nejmenší zásilky lze většinou sledovat pomocí trackingové aplikace a i kdyby se nějakým způsobem balíček ztratil, tak to stačí nahlásit podpoře, která vám ihned vrátí peníze. Pokud by tento článek měl úspěch a líbil by se vám, milerád bych z něj udělal nějaký miniseriál, ve kterém bychom se mohli podívat na bližší výběr, sestrojení a používání samotné gravírovačky. Pokud byste takové články ocenili, určitě mi to dejte vědět do komentářů!

Gravírky ORTUR koupíte zde

.