Zavřít reklamu

Najít originální logickou hru se zdá být stále komplikovanějším úkolem. V poslední době totiž neustále vychází takové herní tituly, které nabízí tuctové a ne tolik zajímavé žánry. Jednou za čas však naštěstí dorazí hra se svěžím nápadem, a právě takovým případem je Baba Is You. Hra vás na rozdíl od většiny konkurence nesvazuje pevně danými pravidly – v jistém smyslu vás nechá, abyste si je v každé z úrovní pozměnili dle vlastní potřeby.

První úroveň hry demonstruje nejjednodušší možné řešení. Na obrazovce svítí dvě tvrzení – „Baba jste vy“ a „vlajka je výhra“. V tomhle případě stačí popoběhnout s Babou (vaše postava ve hře) k místě s vlajkou. Postupně se ale tato tvrzení začnou komplikovat a většinou je nemožné určitou úroveň klasickým způsobem vyřešit. V tu chvíli budete muset opravdu zapojit vaše šedé buňky mozkové – jednotlivé části tvrzení totiž můžete přesouvat, což někdy udělá z neřešitelné situace komicky jednoduchou záležitost. Jedna z úrovní se dá například vyřešit tím, že tvrzení přepíšete na „Baba je výhra“ a vyhrajete tak automaticky.

Postupem hrou se samozřejmě problémy řádně komplikují a musíte tak navíc počítat třeba i s různými vlastnostmi jednotlivých herních bloků. Některými totiž můžete procházet, v jiných se zase bez schopnosti létání utopíte. Úrovní nabízí Baba Is You přes dvě stě, nejde tedy o záležitost na pár lenivých odpolední. Hra z vás dokáže mentálním vypětím vymáčknout pot a při některých těžkých úrovní snad i slzy. Ve fázi otevřené bety je navíc teď i komunitní editor úrovní. Co nevidět tak budete moci hrát i krutě náročné výtvory ostatních hráčů.

Hru Baba Is You můžete zakoupit zde

Patrik Pajer

Absolvent filmu a audiovizuální kultury. Věnuje víc času psaní o hrách než jejich hraní. Budoucí krypto baron.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.