Zavřít reklamu

Apple ve středu představil hned několik nových a velkých produktů. První produkt, který si s logem jablíčka po zářijové keynote koupím, ale nebude ani jeden z nich. Paradoxně půjde o stroj, vlastně celou kategorii, o níž se včera vůbec nemluvilo. Bude to MacBook Pro s Retina displejem.

„Mé čekání na počítač s Retina displejem je konečně u konce,“ zvolal jsem po včerejší dvouhodinové prezentaci, na které byly představeny nové iPhony, Apple TV čtvrté generace nebo velký iPad Pro. Otázka je, zda to bylo zvolání vítězoslavné, nebo jen smutné konstatování faktu.

Přestože se totiž včera o jablečných počítačích vůbec nemluvilo, nabyl jsem s ohledem na jiné představené novinky jednoho přesvědčení – blíží se konec MacBooku Air. Na kdysi průkopnický notebook a výkladní skříň kalifornského giganta vyvíjejí stále větší tlak ostatní produkty napříč celým portfóliem Applu a je možné, že ho zanedlouho definitivně umačkají.

Všudypřítomná Retina chybí

Od roku 2010, kdy Apple poprvé světu ukázal v iPhonu 4 tzv. Retina displej, v němž je hustota pixelů tak vysoká, že při běžném pozorování uživatel nemá šanci spatřit jednotlivé pixely, prostupují jemné displeje do všech produktů Applu.

Jakmile to bylo jen trochu možné (například vzhledem k hardwaru nebo ceně), obvykle Apple neváhal a okamžitě do nového produktu Retina displej vložil. Proto ho dnes najdeme ve Watch, iPhonech, iPodech touch, iPadech, MacBoocích Pro, novém MacBooku a iMacu. V současné nabídce Applu najdeme už jen dva produkty, které mají displej nevyhovující současným standardům: Thunderbolt Display a MacBook Air.

Zatímco Thunderbolt Display je tak trochu kapitolou sám o sobě a pro Apple přeci jen spíše okrajovou záležitostí, absence Retiny u MacBooku Air je doslova do očí bijící a jen stěží náhodná. Kdyby v Cupertinu chtěli, má MacBook Air už dávno podobně jemnou obrazovku jako jeho výkonnější kolega, MacBook Pro.

Naopak se ale zdá, že v Applu s počítačem, který mu před více než sedmi lety zajistil slávu a úžas v tvářích fanoušků a jenž se stal na dlouhé roky vzorem pro ostatní výrobce, jak by měl vypadat dokonalý notebook, přestávají počítat. Poslední hardwarové novinky z jeho dílny útočí přímo na komoru MacBooku Air – řeč je o 12palcovém MacBooku a včera představeném iPadu Pro. A nakonec dnes už je přímým konkurentem i zmiňovaný MacBook Pro.

MacBook Air už nemá prakticky co nabídnout

Na první pohled by se mohlo zdát, že spolu zmíněné produkty tolik nesouvisí, jenže opak je pravda. Dvanáctipalcový MacBook je přesně to, čím kdysi býval MacBook Air – průkopnickým, vizionářským a sexy – a ač se mu dnes ještě zcela nevyrovná ve výkonu, na většinu běžných činností vystačí a proti Airu nabízí zásadní výhodu – Retina displej.

MacBook Pro už dávno není tím robustním počítačem, který oslovuje nejnáročnější uživatele vyžadující maximální výkon. Byť výrazně výkonnější a schopnější, je 13palcový MacBook Pro pouze o (často zanedbatelná) dvě deka těžší a jeho tloušťka je stejná, jako je v nejtlustším místě Air. A opět má proti němu zásadní výhodu – Retina displej.

V neposlední řadě pak na MacBook Air útočí také zcela jiná produktová kategorie. iPadem Air ještě většina lidí zcela nahradit počítač nedokázala, ale u téměř 13palcového iPadu Pro Apple jasně ukazuje, kde vidí budoucnost, a se svým obřím tabletem míří na produktivitu a tvorbu obsahu. To dosud bylo téměř výhradně v kompetenci počítačů.

iPad Pro je již však natolik výkonný, že hravě zvládne i ty nejnáročnější úkony, jako je zpracování 4K videa, a díky velkému displeji, jež je prakticky stejně velký jako na MacBooku Air, nabídne také pohodlí pro efektivní práci. Spolu se stylusem Pencil a klávesnicí Smart Keyboard je z iPadu Pro definitivně produktivní nástroj, který zvládne velkou část toho, co MacBook Air. Jen s rozdílem, že musíte pracovat v iOS, ne v OS X. A opět má proti MacBooku Air zásadní výhodu – Retina displej.

Návrat k jednodušší nabídce

Když by si tak nyní šel člověk koupit nový, dejme tomu produktivní, stroj od Applu, je jen málo faktorů, které by ho přesvědčily k nákupu MacBooku Air. Vlastně možná nenajdeme vůbec žádný. Jediným argumentem by mohla být cena, ale pokud nakupujeme produkt za desítky tisíc korun, už pár tisíc nehraje takovou roli. Obzvlášť když za ne tak velký příplatek dostaneme mnohem víc.

Taková logická úvaha ve mně v posledních měsících vykrystalizovala. Dlouhé měsíce jsem čekal, až Apple vydá MacBook Air s Retina displejem, až jsem dnes došel k závěru, že k tomu možná už nikdy nedojde. Nový MacBook mi zatím ve své první generaci ještě nestačí, potřeba plnohodnotného OS X vylučuje nový iPad Pro, a tak mým příštím pracovním nástrojem bude MacBook Pro s Retina displejem.

Onen konec MacBooku Air, který však rozhodně nemůžeme čekat okamžitě, ale spíše postupně v následujících letech, by navíc dával smysl i z hlediska nabídky Applu. Mezi přenosnými počítači i tablety by zůstaly dvě jasně oddělené a přehledné kategorie.

Základní MacBook pro běžné uživatele a MacBook Pro pro ty, co vyžadují vyšší výkon. A vedle základní iPad (mini a Air) určený zejména pro konzumaci obsahu a iPad Pro přibližující se svými možnostmi počítačům, ale nadále věrným tabletovým hodnotám.

.