Zavřít reklamu

V obou částech našeho dnešního „historického“ článku se vrátíme do sedmdesátých let minulého století. Připomeneme si úspěšný start letu Apollo 16 a vrátíme se také k veletrhu West Coast Computer Faire, abychom si připomněli představení počítačů Apple II a Commodore PET 2001.

Apollo 16 (1972)

16. dubna roku 1972 zamířil do vesmíru let Apollo 16. Jednalo se v pořadí o desátý americký pilotovaný vesmírný let, který byl součásít programu Apollo, a zároveň také o pátý let, kdy lidé ve dvacátém století úspěšně přistáli na Měsíci. Let Apollo 16 odstartoval z floridského mysu Canaveral, jeho posádku tvořili John Young, Thomas Mattingly a Charles Duke Jr., záložní posádku tvořili Fred Haise, Stuart Roosa a Edgar Mitchell. Apollo 16 přistálo na Měsíci 20. dubna roku 1972, po jeho přistání posádka vyložila na povrch Měsíce vesmírné vozítko Rover, které zde po svém odletu zanechala i se zapnutou kamerou pro přímý televizní přenos pro diváky na Zemi na místě.

Apollo 16 crew

Apple II a Commodore (1977)

V jednom z předchozích dílů našeho Návratu do minulosti jsme zmínili konání prvního ročníku sanfranciského veletrhu výpočetní techniky West Coast Computer Faire. Dnes se k němu opět vrátíme, tentokrát se ale namísto veletrhu jako takového zaměříme na dvě zařízení, která na něm byla představena. Jednalo se o počítač Apple II a počítač Commodore PET 2001. Oba stroje byly shodně osazeny procesory MOS 6502, vzájemně se ale velmi lišily po designové stránce, stejně jako po stránce přístupu ze strany výrobců. Zatímco Apple chtěl vyrábět počítače, které budou disponovat více funkcemi, a budou se také prodávat za vyšší cenu, společnost Commodore chtěla jít spíše cestou méně vybavených, ale zato finančně relativně nenáročných strojů. Apple II se v té době prodával za 1298 dolarů, zatímco cena Commodore PET 2001 činila 795 dolarů.

.