Zavřít reklamu

Nelegálně získaný software nikdy nedělá dobrotu a už vůbec není dobré, pokud se takový software nachází v soukromých firmách nebo dokonce ve vládních organizacích. V dnešním díle našeho návratu do minulosti zavzpomínáme na den, kdy se čínská vláda rozhodla zakročit proti pirátskému softwaru ve vládních organizacích. Ve druhé části článku se budeme věnovat projektu Jennicam, v jehož rámci si jedna mladá Američanka nainstalovala do svého domu webové kamery.

Čínská vláda zakročila proti ilegálnímu softwaru (1995)

Čínská vláda se 12. dubna roku 1995 rozhodla, že zakročí proti používání nelegálních kopií softwarových programů ve svých organizacích. Měl jí k tomu pomoci speciálně vyvinutý rozsáhlý program, jehož součástí byla rozsáhlá a finančně poměrně náročná čistka provedená ve vládních agenturách. V rámci snahy radikálně zredukovat míru výskytu ilegálních kopií softwaru se čínská vláda rozhodla také významně investovat do legálně zakoupeného softwaru. Čínská vláda se ke zmíněnému kroku rozhodla poté, co v březnu roku 1995 podepsala se Spojenými státy dohodu o zakročení proti softwarovému pirátství.

Jennicam (1996)

14. dubna roku 1996 se tehdy devatenáctiletá dívka jménem Jennifer Kaye Ringley odhodlala k velmi neobvyklému kroku. Hned na několik různých míst v domě, který v té době obývala, rozmístila webové kamery. V průběhu několika následujících let Jennifer Ringley vysílala přímý přenos z dění ve svém domě na internet. Vzhledem k tomu, že Jennifer vyrůstala v nudistické rodině, očekávali možná někteří z diváků pikantní podívanou, Jennifer se ale vždy na kamerách objevovala zcela oblečená. Jennifer Ringley si se svým projektem Jennicam vysloužila označení první “lifecasterky” – termín “lifecaster” označoval člověka, který přenáší podrobnosti ze svého každodenního života v reálném čase na internet.

Témata:
.