Zavřít reklamu

Vzpomínáte si na WAP – technologii, která přinesla možnost základní práce s internetem pro tlačítkové mobilní telefony? Počátky této technologie sahají do roku 1997, jak si připomeneme v dnešním díle našeho seriálu o historických událostech v oblasti technologií. Kromě toho si připomeneme také první použití čárového kódu v supermarketu.

První čárový kód (1974)

26. června roku 1974 byl poprvé použit čárový kód UPC (Universal Product Code) pro skenování nákupních položek v supermarketu. Prvním UPC kódem, který byl načtený s pomocí NCR skeneru, bylo balení žvýkaček Wrigley’s v supermarketu Marsh ve městě Troy v Ohiu. Skenování kódů u zboží v supermarketech před sebou ale mělo ještě dlouhou cestu – časopis BusinessWeek ještě v roce 1976 psal o selhání skenerů v supermarketech.

Vznik Wireless Aplications Protocol (1997)

26. června roku 1997 uzavřely společnosti Ericsson, Motorola, Nokia a Unwired Planet partnerství, v jehož rámci vznikl Wireless Applications Protocol (WAP). Cílem neziskové organizace bylo zachování pokroku pro bezdrátová zařízení a zavedení internetového připojení pro mobilní zařízení a vytvoření bezdrátového protokolu, který by fungoval u všech síťových technologií. WAP byl oficiálně představen v roce 1999, v roce 2002 přešel jeho vývoj pod organizaci Open Mobile Alliance (OMA).

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více