Zavřít reklamu

21. května roku 1952 představila společnost IBM svůj počítač s názvem IBM 701, který měl sloužit pro účely použití v americké armádě. Právě příchod tohoto počítače si připomeneme v posledním dílu návratu do minulosti v tomto týdnu. Kromě IBM 701 zavzpomínáme také na premiéru páté epizody Hvězdných válek.

Přichází IBM 701 (1952)

Společnost IBM představila 21. května roku 1952 svůj počítač IBM 701. Tento stroj nesl přezdívku “Defense Calculator”, a společnost IBM v době jeho uvedení prohlašovala, že má být jejím vlastním přínosem k obraně Spojených států amerických v korejské válce. Počítač IBM 701 byl vybaven vakuovými elektronkami a disponoval schopností provést až 17 tisíc operací za sekundu. Tento stroj již využíval vnitřní paměť, přičemž vnější paměť zprostředkovávala magnetická páska.

Impérium vrací úder (1980)

21. května roku 1980 se v řadě kin ve Spojených státech odehrála premiéra snímku Impérium vrací úder. Jednalo se v pořadí o druhý snímek ze série Star Wars a zároveň také o pátou epizodu celé této ságy. Po své premiéře se dočkal ještě několika dalších uvedení, v roce 1997 se pak fanoušci Star Wars dočkali také takzvané Special Edition – verze, která se mohla pochlubit digitálními úpravami, delší stopáží a dalšími vylepšeními. Pátá epizoda ságy Star Wars se stala nejvýdělečnějším filmem roku 1980, a utržila celkem 440 milionů dolarů. V roce 2010 byl tento film vybrán do národního filmového registru Spojených států coby „kulturně, historicky a esteticky významný“.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více